Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Roboti ohrozí třetinu pracovních míst. Ubráníte se jen vzděláním

Roboti ohrozí třetinu pracovních míst. Ubráníte se jen vzděláním
Stroje a lidé se mohou podle vědců jednoho dne utkat o nadvládu v některých profesích. Ilustrační foto | zdroj: ThinkStock

Ekonomové předpovídají, že 35 procent pracovních míst ohrozí automatizace. Mají lidští pracovníci vůbec nějakou šanci? Někteří odborníci celou situace nevnímají tak tragicky, jak by mohla na první pohled vypadat a domnívají se, že lidská práce nástupu robotů odolá.

Nová studie publikovaná společností Boston Consulting Group předpovídá, že do roku 2025 nebudou až čtvrtinu dnešních pracovních míst obsazovat lidé, ale stroje. Oxfordská univerzita ve svém výzkumu uvádí, že během deseti až dvaceti let ohrozí automatizace až 35 procent stávajících pracovních pozic.  

Odborníci vyjmenovávají 700 pracovník pozic, které budou nejvíce ohroženy nejvíce. Patří mezi ně pracovník telemarketingu, pojistitel nebo laboratorní technik. K méně ohroženým naopak patří psychiatr.

Bývalý americký ministr financí Larry Summe varuje před tím, že roboti nejsou nebezpečím jenom pro dělnické profese, ale i pro střední třídu. Roboti ale stále nemají vyhráno a tam, kde se využívají (např. stroje na automatickou platbu v supermarketech), existuje ještě velký prostor pro zlepšování. Na druhou stranu mají nepopiratelné výhody - nepotřebují odpočinek, pauzy ani studijní volno a nepotřebují chodit na záchod.

Erik Brynjolfsson a Andrew McAfee, autoři knihy Druhý věk strojů, upozorňují na to, že automatizace dovolila pracovníkům dělat více práce za méně času. Platy ale tento růst nenásledovaly a výsledkem toho je "oddělení produktivity od zaměstnání", respektive bohatství od práce.

Provozní ředitelka Facebooku Sheryl Sandbergová naproti tomu tvrdí, že technologická změna umožnila, aby se z obyčejných lidí stali miliardáři z pohodlí svých ložnic. Dokladuje to tím, že technologické platformy jako je např. Facebook pomáhaly vytvářet nové pracovní pozice v technologickém světě. 

Guvernér Bank of England Mark Carney také popisuje pozitivní dopady technologických změn. Tvrdí ale zároveň, že klíčem k přežití lidstva je vzdělání. Tím v podstatě souhlasí s Brynjolfssonem, který předpovídá, že v budoucnosti lidstvo nebude závodit proti strojům, ale se stroji, tedy že nebudeme stroje ničit, ale snažit se v porovnání s nimi vyniknout.

Novinářka Su Ping Chanová uvádí konkrétní příklad. Jako ekonomická novinářka má 11procentní šanci, že za dvě desetiletí bude nahrazena strojem. Stále je na tom lépe, než pracovníci letového provozu, nebo soudní zpravodaj. Na druhou stranu je na tom hůře než taková kadeřnice nebo editor jejích článků, kteří musí pracovat intuitivně a na základě předchozích zkušeností.

Jinými slovy, ve věku robotů se uplatní především vzdělaní lidé s vlastními názory a zkušenostmi. 

Zdroje:
The Telegraph