EU vyjde vstříc Lukašenkovi. Diplomaté chtějí zrušit část sankcí

- Aktuality autor: pal

Evropská unie chce částečně uvolnit sankce, které uvalila na Bělorusko. Některé z nich přitom trvají už přes deset let. EU tak reaguje na nedávné propuštění šesti předních disidentů. Představitelé EU chtějí zrušit zákaz cestování do Unie pro běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.  

EU chce odvolat zákaz cest prezidenta Lukašenka na své území

EU chce odvolat zákaz cest prezidenta Lukašenka na své území,zdroj: Profimedia.cz

Evropští diplomaté podle Reuters zvažují odvolání vízového embarga a rovněž uvolnění blokády majetku běloruských politiků v Evropě.

Na sankčním seznamu bylo 200 lidí z Běloruska

Zbrojního embarga by se uvolnění sankcí týkat nemělo. Zmírnění postihu by měla pocítit většina ze zhruba 200 lidí, jež unijní orgány po roce 2004 postupně zařadily na sankční seznam.

Nejvíc se jich tam ocitlo po údajně zmanipulovaných běloruských prezidentských volbách v roce 2010, po nichž následovalo zatýkání a věznění opozičních vůdců.

Bělorusko teď čekají další prezidentské volby, které se budou konat 11. října. I v nich je jasným favoritem a nejspíš předem daným vítězem Lukašenko.

Diplomaté prý chtějí s rušením sankcí počkat na prezidentské volby

Někteří diplomaté údajně chtějí s uvolněním sankcí do té doby vyčkat, jiní navrhují zrušit část sankcí už příští týden, píše Reuters.

Lukašenko v srpnu nechal propustit z vězení šest předních disidentů, uvězněných při protestech před pět lety.

Přízeň Bruselu si vysloužil i svou diplomatickou obratností, díky níž se zhostil role zprostředkovatele mírových rozhovorů o ukrajinském Donbasu.

Ze sankcí mají být vyjmuti kromě Lukašenka soudci a političtí činitelé z prezidentova okolí, ale i zhruba 25 běloruských firem, kterým byl dosud odepřen přístup k evropským půjčkám.

Dál mají být sankcím vystaveni čtyři velitelé běloruských bezpečnostních složek a monopolní zbrojní vývozce Beltechexport.

Tagy: EU Bělorusko zahraničí hospodářské sankce běloruská politika

Zdroje: ČTK