Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Aktualizováno: Respirátory ve zdravotnictví skončí nejpozději 11. května, oznámil Válek

Aktualizováno: Respirátory ve zdravotnictví skončí nejpozději 11. května, oznámil Válek
Stále klesá počet provedených testů. V úterý laboratoře prověřily 12 600 vzorků, přibližně o čtvrtinu méně než ve stejný den před týdnem (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Pokud Sněmovna neschválí ukončení pandemické pohotovosti, které má na programu nynější schůze, navrhne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek příští týden zrušení respirátorů ve zdravotnictví a sociálních službách usnesením vlády. 

(AKTUALIZOVÁNO, 11:12) Respirátory tak skončí nejpozději 11. května, řekl dnes novinářům. Zrušeny ale podle něj mohly být už dnes, kdyby opoziční strany neobstruovaly jednání Sněmovny.

„Pokud budou obstruovat celý týden, tak příští týden navrhnu zrušení respirátorů ve zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory,“ uvedl Válek. „Ale doufám, že se to dostane na pořad schůze dřív a že to schválíme. Stav pandemické pohotovosti je dneska naprosto zbytečný,“ dodal.

Takzvaný pandemický zákon, který byl loni přijatý speciálně kvůli epidemii koronaviru, zavedl stav pandemické pohotovosti. Pokud je vyhlášený, je možné vydávat plošná protiepidemická opatření, která by neumožňoval například zákon o ochraně veřejného zdraví.

Po ukončení pandemické pohotovosti, které vláda navrhovala už od 3. května, musí ho ale potvrdit Sněmovna, tak skončí poslední plošná opatření, jako je nošení respirátorů ve zdravotnických zařízeních a pobytových zařízeních sociálních služeb. Nebude dál ale ani možné nařídit zdravotním pojišťovnám, aby hradily jeden PCR test měsíčně bez žádanky lékaře.

(08:09, původní zpráva) Testy v úterý potvrdily 1372 nových případů covidu-19 v Česku, o třetinu méně než před týdnem. Podobně ubylo také hospitalizovaných s covidem, kterých je 606. Kromě nových případů nákazy hygienici v úterý odhalili 260 lidí, u kterých mají podezření na opakovanou infekci novým typem koronaviru. I to představuje pokles, o týden dříve jich bylo 382. Vyplývá to ze statistik zveřejňovaných na webu ministerstva zdravotnictví.

Za posledních sedm dní testy potvrdily v celém Česku 81 nových případů nákazy v přepočtu na 100 000 obyvatel. Naposledy byla týdenní incidence nižší v půlce loňského října.

Nejvíce se infekce šíří v Praze a okolí. V hlavním městě připadá na každých 100 000 lidí v průměru 143 nových případů za poslední týden a ve Středočeském kraji 96. Naopak nejpříznivější epidemická situace je v Libereckém kraji s 56 případy na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní.

Stále ale klesá počet provedených testů na covid. V úterý laboratoře prověřily 12 600 vzorků, přibližně o čtvrtinu méně než ve stejný den před týdnem. Počty provedených testů klesají od začátku února setrvale, s výjimkou tří dní, ve kterých bylo srovnání ovlivněno velikonočními svátky.

Kromě zájmu o testování klesá také zájem o očkování. V úterý zdravotníci podali 1670 dávek vakcíny proti těžkému průběhu covidu. O týden dříve jich bylo přes 1900.

V nemocnicích je 606 lidí s laboratorně prokázaným covidem, z toho 32 ve vážném stavu. V mezitýdenním srovnání klesl počet hospitalizovaných o více než třetinu. Před týdnem vyžadovalo nemocniční péči 963 lidí s covidem.

Od začátku epidemie předloni v březnu potvrdily laboratoře přes 3,9 milionu případů covidu. S nákazou v Česku zemřelo 40 184 lidí.

Zdroje: