Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Respirátory v dopravě nejsou ode dneška povinné, ministr je ale doporučuje

Respirátory v dopravě nejsou ode dneška povinné, ministr je ale doporučuje
I nadále používat respirátory či roušky doporučuje cestujícím ve veřejné dopravě také pražský dopravní podnik (Ilustrační foto) | zdroj: iDNES.cz / Profimedia

Lidé ode dneška nemusí v hromadné dopravě nosit respirátory. O zmírnění opatření proti šíření covidu-19 rozhodla ve středu vláda.

Zakrývání nosu a úst zůstává povinné jen ve zdravotnických zařízeních a lůžkových zařízeních sociální péče. V ostatních veřejných vnitřních prostorech, například v obchodech nebo úřadech, skončila povinnost nosit respirátory či roušky v polovině března.

Denní přírůstky pozitivně testovaných na koronavirus klesají několik týdnů a spolu s tím i zátěž nemocnic. Nicméně podle odborníků mohou být reálné počty nakažených, kteří se nejdou testovat nebo nemají příznaky, dvakrát až třikrát vyšší. S ohledem na to premiér Petr Fiala i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ve středu vyzvali občany, aby se nadále chovali zodpovědně. Zároveň jim doporučili v prostorech s větším množstvím lidí nošení ochrany dýchacích cest.

I nadále používat respirátory či roušky doporučuje cestujícím ve veřejné dopravě také pražský dopravní podnik. V tramvajích, autobusech nebo u vstupů do metra proto hodlá ponechat samolepky upozorňující na zakrytí dýchacích cest. Dopravce chce tímto způsobem apelovat na odpovědnost a vzájemně ohleduplné chování cestujících. Podobně se ke zrušené povinnosti nosit respirátory staví i České aerolinie a letecká společnost Smartwings. „I nadále doporučujeme mít na palubě letadla nasazenou ochranu úst a nosu,“ uvedl ve středu v tiskové zprávě provozní ředitel Smartwings Group Petr Čeněk.

Ve zdravotnických a sociálních zařízeních se budou respirátory nosit ještě zhruba dva týdny. „Nicméně musíme pravidelně posuzovat zejména data ze zdravotnických zařízení,“ uvedl ve středu po jednání vlády ministr zdravotnictví Válek. Kromě nemocnic či domovů seniorů zůstávají respirátory povinné i v lékárnách, upozornila ve středu Česká lékárnická komora na twitteru. Důvodem je, že lékárny patří mezi zdravotnická zařízení. Často je navíc navštěvují lidé trpící akutními respiračními onemocněními a pacienti s oslabenou imunitou.

Ochrana dýchacích cest se stala jedním se symbolů boje proti covidu-19, jehož první případy se v ČR objevily 1. března 2020. Zejména respirátory byly na začátku epidemie vyprodané, obtížně se sháněly i roušky, které si proto lidé šili doma z látek.

Povinnost zakrývání nosu a úst byla spolu s vývojem epidemie opakovaně zmírňovaná a znovu zpřísňovaná. Respirátory nejméně třídy účinnosti FFP2 nebo jiné ochrany dýchacích cest stejné účinnosti, například nanoroušky, jsou povinné od 1. března loňského roku.

Zdroje: