Dnes je neděle 21. července 2024., Svátek má Vítězslav
Počasí dnes 16°C Polojasno

Ředitel IKEMu vydělal lichvou desítky milionů

Ředitel IKEMu vydělal lichvou desítky milionů
Michal Stiborek | zdroj: Radek Vebr / MAFRA / Profimedia

Ředitel pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Michal Stiborek v posledních letech vydělal desítky milionů korun díky půjčování peněz na horentní úrok a s vysokými smluvními pokutami. Jak napsal server Seznam Zprávy, minimálně v jednom případě soud konstatoval, že úroky z prodlení byly nemorálně vysoké. Mluvčí ministerstva zdravotnictví (MZd) Ondřej Jakob na dotaz ČTK uvedl, že ředitel disponuje posudkem od Národního bezpečnostního úřadu a médiem citovanou činnost už nevykonává. Premiér Petr Fiala (ODS) však považuje zjištění za závažná a žádá co nejrychlejší vyjasnění situace.

Společnost Glenias House, jejímž je Stiborek jediným jednatelem a majitelem, půjčovala peníze prostřednictvím firmy Califica, do které podle Seznam Zpráv postupně poslala minimálně 54 milionů korun. Califica ovládaná Jaroslavem Holanem, odsouzeným v jiné kauze za zpronevěru, následně půjčovala peníze jednotlivým zájemcům za úrok 48 procent ročně a s vysokými smluvními pokutami i 140 000 korun za den.

„Ministerstvo zdravotnictví nemá informace o jakémkoli protiprávním jednání ředitele IKEM Michala Stiborka. Ten disponuje platným dokladem o bezpečnostní způsobilosti od Národního bezpečnostního úřadu, který mj. posuzuje i původ majetku a nezjistil žádné nesrovnalosti,“ uvedl mluvčí MZd. IKEM podle MZd funguje pod vedením Stiborka, který byl v jeho čele potvrzený na další období letos v květnu, velmi dobře a hospodaří transparentně. „Kvalitní řízení z jeho strany potvrzuje i výběrově řízení na ředitele IKEM, v rámci něhož hodnotící komise Michala Stiborka jednoznačně doporučila,“ dodal Jakob.

Premiér Fiala považuje zjištění o podnikání ředitele nemocnice IKEM za závažná, řekl serveru mluvčí vlády Václav Smolka. „Cílem všech musí podle něj nyní být co nejrychlejší vyjasnění situace a vyvrácení veškerých pochybností, aby se celý IKEM mohl naplno věnovat špičkové vědě a záchraně lidských životů,“ uvedl mluvčí.

Podle Seznam Zpráv není zcela jasné, kde Stiborek vzal více než 57 milionů korun, které do své firmy vložil jako kapitál na půjčky. Podle majetkových přiznání v posledních letech vydělat ve službách státu nemohl. „Jsou to peníze, které jsem vydělal na svých manažerských pozicích, a půjčka od pana Raaba,“ řekl serveru Stiborek. Další část peněz podle něj poskytla jeho rodina a známý.

O tom, komu budou půjčky poskytnuty, rozhodoval podle Seznam Zpráv právě Stiborek, což ředitel nemocnice popírá. Stiborek ani Holan přitom neměli licenci České národní banky (ČNB) na poskytování půjček. Pokud dlužníci neplatili, nastoupil vymahač, Stiborkův blízký spolupracovník Pavel Raab, který byl v minulosti odsouzený za násilnou trestnou činnost, uvádí server. Glenias House podle něj od svého vzniku vytvořila zisk 50 milionů korun.

Zdroje: