Egyptský soud vyřadil hnutí Hamas ze seznamu teroristických organizací

- Aktuality autor: roj

Egyptská odvolací soud zrušil únorové zařazení palestinského radikálního hnutí Hamas na seznam teroristických organizací. Zatím ale není jasné, zda bude moci v zemi opět obnovit všechny své aktivity, které mu byly zakázány už v roce 2014.

Egyptský soud hnutí Hamas, která má stále dost přívrženců, vyřadil ze seznamu teroristických organizací

Egyptský soud hnutí Hamas, která má stále dost přívrženců, vyřadil ze seznamu teroristických organizací,zdroj: Profimedia.cz

Nejmenovaný soudní zdroj agentuře AFP vysvětlil, že tribunál, který verdikt o Hamasu vyřkl, "nebyl kompetentní pro rozhodování o případech tohoto druhu".

Mluvčí Hamasu v pásmu Gazy Samí abú Zuhrí dnešní rozhodnutí egyptského soudu uvítal a podle agentury AP řekl, že bude mít "pozitivní dopady na vztahy mezi Hamasem a Egyptem".

Hamas je ideologickou odnoží Muslimského bratrstva, které zemi vládlo od voleb po pádu bývalého prezidenta Husního Mubaraka. Po svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího v roce 2013 bylo ale zařazeno k teroristickým organizacím.

Egyptský soud označil Hamas za teroristickou organizaci letos 28. února. V lednu před tím zakázal ozbrojené křídlo palestinského Hamasu, Brigády Kásam, a označil ho za teroristickou organizaci, kvůli jeho účasti na ozbrojených útocích proti příslušníkům egyptských bezpečnostních sil.

Už v roce 2014 stejný soud zakázal všechny aktivity Hamasu v Egyptě a nařídil uzavření všech jeho úřadoven v zemi. Není zatím jasné, jestli se dnešní verdikt egyptského soudu bude vztahovat na tato předcházející rozhodnutí, případně do jaké míry, poznamenala agentura Reuters.

Tagy: zahraničí Egypt Hnutí Hamas teroristické organizace

Zdroje: ČTK