Palestinský vláda padla. Abbás z toho viní hnutí Hamas

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 17. 6. 2015 15:27) - Aktuality autor: pal

Palestinský premiér Ramí Hamdalláh předal svou rezignaci do rukou prezidenta Mahmúda Abbáse. Vláda národní jednoty, která byla vytvořena loni ve spolupráci s hnutím Hamas. Prezident už v úterý uvedl, že chce vládu odvolat, protože v ní panují vleklé spory a hnutí Hamas „blokuje výkon státní moci v Gaze.“ 

Palestinský prezident Mahmúd Abbás chce rozpustit vládu kvůli tomu, že Hamas "blokuje výkon státní moci v Gaze"

Palestinský prezident Mahmúd Abbás chce rozpustit vládu kvůli tomu, že Hamas "blokuje výkon státní moci v Gaze",zdroj: Profimedia.cz

Radikálové z Hamasu dali najevo záměr opustit vládu už letos v lednu. Hamas tehdy požadoval ustavení mimořádného výboru, který bude Pásmo spravovat místo společné vlády. Po loňských padesátidenních bojích s Izraelem je Pásmo Gazy značně zničené a Hamas potřebuje k jeho obnově zahraniční pomoc.  

Zástupce Hamasu a další radikální organizace Islámský džihád rozpuštění vlády odsoudili jako nepřijatelné jednostranné rozhodnutí vlády, o němž se s nimi nikdo neradil. "Nikdo nám o rozhodnutí rozpustit vládu nic neřekl, Fatah se rozhodl zcela sám. Jsme proti jakékoli jednostranné změně vlády bez konzultace se všemi stranami," sdělil mluvčí Hamasu Samí abú Zuhrí.

Podle palestinských zdrojů se Abbás rozhodl vládu rozpustit, když zjistil, že Hamas bez vědomí ostatních stran vyjednává s Izraelem o posílení příměří, jímž loni v srpnu skončila válka v Pásmu Gazy.

Podle zdrojů agentury Maan by měl být nový kabinet sestaven nikoli z technokratů, ale spíš s ohledem na politické strany.

Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí, který je právě v Praze, po dnešním jednání s českým protějškem Lubomírem Zaorálkem ujistil, že ať v Palestině bude jakákoli vláda, nic se nezmění na záměru Palestinců dosáhnout mírového řešení s Izraelem, bojovat s terorismem a spolupracovat se spřátelenými zeměmi včetně České republiky na dosažení míru a prosperity na Blízkém východě.

Vláda národní jednoty vznikla loni v červnu, ale panují v ní vleklé spory, zejména o postupu rekonstrukčních prací v Pásmu Gazy poškozeném ozbrojenými konflikty. Hamas obsadil Gazu v roce 2007 a konkurenční Fatah od těch dob vládne jen na Západním břehu Jordánu.

Tagy: zahraničí Palestina Gaza Hnutí Hamas

Zdroje: ČTK