Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -8°C Oblačno

Rath nastoupil do vězení, odpyká si zbytek trestu za korupci

Rath nastoupil do vězení, odpyká si zbytek trestu za korupci
David Rath | zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Bývalý středočeský hejtman David Rath dnes nastoupil k výkonu trestu, který mu soud uložil v takzvané druhé větvi jeho korupční kauzy. Dostavil se do brněnské věznice, kterou zhruba před rokem opustil. ČTK to potvrdila mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová. Ratha uznal soud v druhé části případu vinným loni v červnu, trest mu prodloužil o rok.

Ústřední trojicí druhé větve kauzy byli stejně jako v první části případu Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott. Podle soudu si na přelomu let 2011 a 2012 domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů ve Středočeském kraji za stovky milionů korun. Také Kottovým prodloužily soudy tresty na osm let vězení. Výzvu k nástupu trestu zaslal soud všem odsouzeným 30. prosince.

„Mohu potvrdit, že pan doktor Rath nastoupil do výkonu trestu,“ uvedla Prunerová. V brněnské věznici, do které nastoupil, bude opět pracovat jako lékař. Podmíněně z ní byl propuštěn loni 11. ledna, když si odpykal 3,5 roku z pravomocně uloženého sedmiletého trestu.

Bývalý hejtman bude muset strávit ve vězení minimálně několik měsíců. Podle pravomocného rozsudku přijímal úplatky a manipuloval s tendry ve Středočeském kraji. Soud mu za to uložil také peněžitý trest.

Obžalobě čelilo v Rathově kauze kromě ústřední trojice dalších šest lidí včetně bývalého generálního ředitele stavební společnosti Metrostav Pavla Piláta. Odvolací soud je všechny uznal vinnými, některým snížil uložené peněžité tresty či zákazy činnosti. Do vězení soud poslal Lucii Novanskou a Pavla Drážďanského, zbylé obžalované potrestal soud podmínkami.

Největší české stavební společnosti zakázal soud účast na veřejných zakázkách na tři roky. Stejně potrestal i firmu Jipe, na dva roky uložil zákaz společnosti Hospimed a Puro Klima.

Zdroje: