Rasové problémy na Šluknovsku: Demonstrace šestý víkend v řadě

- Aktuality autor: Danica Klein

Další dvě demonstrace čekají během dneška Šluknovský výběžek. Demonstruje se tam už šestý víkend po sobě, zejména proti kriminalitě, Romům i místním politikům.

Těchto témat se drží i mítink svolaný na 11:00 na Lužické náměstí v Rumburku a pochod, který začne o tři hodiny později ve Varnsdorfu.

Na pořádek v obou městech mají dohlížet řádově stovky policistů, přesný počet tentokrát mluvčí policie odmítl uvést. Na demonstrace v posledních šesti týdnech nasadila vždy 300 až 700 svých příslušníků.

Rozdmýchávání už zklidněné situace

Pochod ve Varnsdorfu má začít už tradičně, jak v osmi předchozích případech, na náměstí Edvarda Beneše. Pak se má vydat okolo problémové ubytovny Sport až k německým hranicím a do města se opět vrátí okolo domu místostarosty a dlouholetého prvního muže města Josefa Poláčka (ODS). Na jeho hlavu míří od místních největší porce zloby. Mítink v Rumburku byl svolaný skoro v nejzazším možném termínu a radnice ho sice akceptovala, ale také odsoudila. Organizátorovi prý jde jen o vlastní zviditelnění a rozdmýchávání už zklidněné situace.

Napětí v relativně chudé oblasti se stupňuje od poloviny srpna, kdy se odehrály dva útoky Romů na Čechy. První demonstrace v Rumburku přešla v sérii výtržností pod domy obývanými Romy, pak se protesty přesunuly do Varnsdorfu. Demonstranti se při pokusu o pochod k ubytovnám dostali několikrát do střetů s policií.

Na místě budou i aktivisté z iniciativy Nenávist není řešení. Ti i minulý týden byli s Romy na ubytovnách, v jejich týmu jsou podle mluvčího iniciativy Miroslava Brože psycholog, sociální pracovník a člověk školený na zvládání krizových situací.

Zdroje: ČTK