Zdrcení Filipínci! Tajfuny mají 55 obětí, stovky lidí na střechách

- Aktuality autor: Danica Klein

Nejméně 55 obětí si vyžádaly dva po sobě následující tajfuny, které zasáhly Filipíny. Záchranáři se snaží dostat ke stovkám lidí na severu Filipín, které vzedmutá voda uvěznila na střechách jejich domů. Někteří tu přežívají bez jídla, pitné vody a dalších základních životních potřeb už čtyři dny.

Tajfun Nalgae udeřil na pobřeží provincie Isabela na severovýchodě Filipín v sobotu, a pak se přehnal přes hornatý sever hlavního ostrova Luzon a přes zemědělské roviny. Ty byly stále nasáklé deštěm z předchozího tajfunu Nesat.

Varování

Podle oficiálních údajů si Nalgae vyžádal tři oběti, po Nesatu je potvrzeno 52 mrtvých; další lidé ale zůstávají pohřešovaní. Nalgae se už dnes nachází o 200 kilometrů dál nad Jihočínským mořem a míří k jižní Číně s větrem dosahujícím rychlosti 130 kilometrů v hodině a v nárazech až 160 km/h. Prudký vítr doprovázející tajfun vyvolal sesuv půdy v severofilipínské provincii Bontoc.

Velké balvany se valily dolů ze svahu hory a zasáhly projíždějící dodávku na silnici pod ní. Jeden člověk zahynul a další utrpěl zranění, uvedla policie. V severofilipínské provincii Tarlac smetla voda strýce se dvěma synovci prchajícími do bezpečí z vesnice zaplavované povodněmi. Jedno z dětí už bylo nalezeno mrtvé, jeho bratr a strýc jsou na seznamu pohřešovaných.

Další muž se utopil v sousední vesnici. Nalgae se přehnal přes stejné oblasti Filipín, které už tento týden postihl tajfun Nesat. Meteorologové proto varovali před zvýšeným rizikem nových povodní, protože půda zůstala nasycená vodou a nebyla schopná pojmout další srážky.

Příliš úzké uličky

V provincii Bulacan severně od Manily zůstávají stovky obyvatel už čtvrtý den na střechách, kde je uvěznila vzedmutá voda. Záchranáři na nafukovacích člunech se k nim nemohou dostat, protože uličky jsou příliš úzké. Dnes se do akce zapojí dva vojenské vrtulníky, které budou lidem shazovat jídlo a vodu. Pokračující monzunové deště, četné tajfuny a bouře si za poslední čtyři měsíce v jižní a jihovýchodní Asii vyžádaly více než 600 mrtvých nebo pohřešovaných lidí. Jen v Indii jsou škody odhadovány na miliardu dolarů.

Zdroje: ČTK