Rakušané začali hlídat hranice. Na nádražích se objeví vojáci

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 9. 2015 11:35) - Aktuality autor: pal

Rakousko o půlnoci zavedlo dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem, Maďarskem, Slovinskem a Itálií. Policistům budou pomáhat i vojáci, kteří budou rozmístěni na nádraží Linec a Salcburk. 

Rakouská policie bojuje s přílivem uprchlíků na hranicích s některými sousedními státy

Rakouská policie bojuje s přílivem uprchlíků na hranicích s některými sousedními státy,zdroj: Profimedia.cz

Vídeň záměr zavést kontroly ohlásila v pondělí, v úterý pak oficiálně informovala Evropskou komisi, že kontroly začne zavádět od půlnoci. Komise již dala na vědomí, že Rakousko má právo své hranice, které jsou zároveň vnitřními hranicemi schengenského prostoru, kontrolovat.

Kontroly na části svých hranic již zavedly Německo a Slovensko. Němci obnovili kontroly na bavorsko-rakouském pomezí a Slováci zpřísnili režim na hranicích s Rakouskem a Maďarskem.

Členské země schengenského prostoru bez kontrol na vnitřních hranicích mají na dočasné znovuzavedení kontrol právo. Podle příslušných smluv je k tomuto opatření možné dočasně přikročit, pokud se veřejný pořádek nebo bezpečnost státu ocitnou v ohrožení.

Příliv uprchlíků do Rakouska během noci téměř ustal; policie imigranty zadržela jen zhruba ve stovce případů. Už v úterý do Rakouska přišlo podle APA "pouhých" 8000 běženců, což bylo zřejmě i důsledkem maďarského uzavření hranic pro uprchlíky v noci na úterý. Ještě v pondělí přitom do Rakouska přišlo rekordních 20 tisíc uprchlíků.

Na rakousko-maďarském dálničním přechodu Nickelsdorf/Hegyeshalom rakouští policisté zúžili dopravu do jednoho jízdního pruhu a na příjezdu do Rakouska se vytvořila kolona dlouhá několik stovek metrů.

Zhruba desítka policistů se zaměřila na kontrolu zejména nákladních vozidel a dodávek. Souběžný hraniční přechod na okresní silnici, kterým v uplynulých týdnech pěšky procházeli uprchlíci na cestě z Maďarska do Rakouska a dále do západní Evropy, zůstal uzavřen.

Na salcburském hlavním nádraží zůstává situace podle agentury APA nadále napjatá, ale bez incidentů. Zhruba tisícovka lidí strávila noc na dnešek v tamních nouzově vyhrazených prostorech, jejichž kapacita už je vyčerpána. Dalších 400 lidí přespalo v jednom z vlaků. Běženci čekají na vlaky do Německa, které obnovilo kontroly německo-rakouské hranice už v neděli.

Tagy: Rakousko zahraničí uprchlická krize

Zdroje: ČTK