Střední Evropa obnovuje kontroly na hranicích kvůli uprchlíkům. Rakousku pomůže armáda

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 14. 9. 2015 15:38) - Aktuality autor: pal

Slovensko zavedlo dočasné kontroly na hranicích s Rakouskem a Maďarskem. Rakousko v pondělí oznámilo, že pověřilo armádu, aby státu pomohla zvládnout uprchlickou krizi. Tato alpská země chce také obnovit kontroly na hranicích s Maďarskem. To o víkendu zažilo největší přílivovou vlnu uprchlíků, kteří se pokoušeli dostat přes maďarsko-srbskou hranici. Do Maďarska se tak dostalo 5809 migrantů. K podobnému kroku jako Slovensko a Rakousko se odhodlalo Česko.  

Slovensko vyslalo na hranice dalších 220 policistů. Ilustrační foto

Slovensko vyslalo na hranice dalších 220 policistů. Ilustrační foto,zdroj: Lucie Pařízková / Empresa Media / Profimedia.

V souvislosti se stávající migrační vlnou v EU Slovensko podle tamního ministerstva vnitra také vyslalo na hranice dalších 220 policistů a zintenzivnilo hlídky i v pohraničí mimo oficiální hraniční přechody.

Slovensko v uplynulých týdnech nečelilo výraznému náporu migrantů. Běženci pobývající v sousedním Maďarsku, které spojuje se Slovenskem hranice o délce 655 kilometrů, zamířili hlavně do Rakouska a pak dále do západní Evropy.

Rakousko požádalo o pomoc armádu

Kancléř Werner Faymann řekl, že těžiště činnosti armády nebude spočívat v kontrole hranic, ale v humanitární práci ve vnitrozemí. Armáda ale má být nasazena i na hranicích, pokud to bude vyžadovat situace.

Rakouská armáda je v této věci kompetentní, což osvědčila během 20 let asistenčního nasazení na východních hranicích v minulosti, zdůraznil Faymann.

Asistenční nasazení rakouských vojáků alpská republika na svých východních hranicích v minulosti využívala přes dvě desetiletí a trvalo po určitou dobu ještě i po vstupu České republiky, Slovenska či Maďarska do schengenského prostoru bez kontroly hranic v roce 2007.

Rakouské armádní jednotky byly na východní a severovýchodní hranici země rozmístěny už v roce 1990.

Rakušané chtějí obnovit kontroly na hranicích s Maďarskem 

"Dočasné hraniční kontroly" zavede kvůli uprchlické krizi Rakousko na svých hranicích s Maďarskem. Řekla to rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová. Rakousko tak podle ní bude postupovat obdobně jako Německo, které o víkendu obnovilo kontroly na svých hranicích s Rakouskem.

Podle Miklové-Leitnerové, která se v pondělí účastní mimořádné schůzky unijních ministrů vnitra a spravedlnosti v Bruselu, byla o rakouském záměru informována Evropská komise. "Budeme postupovat jako Německo," podotkla.

Schengenské smlouvy umožňují dočasné obnovení kontrol přímo na hranici. K podobnému kroku dnes na svých hranicích a hraničních přechodech s Maďarskem a Rakouskem přistoupilo také Slovensko.

"Teď jde zatím o příští dny, kdy se budou tyto hraniční kontroly provádět," řekla rakouská ministryně před jednáním se svými kolegy z ostatních zemí EU. Podle ministryně se Rakousko teprve rozhodne, na kterých hraničních přechodech budou kontroly prováděny přednostně.

"Každopádně začneme co nejdříve, přímo na rakousko-maďarské hranici," poznamenala ministryně. "Potřebujeme konkrétní řešení raději dnes, než zítra," dodala. V současnosti je podle ní v Rakousku zhruba 18 tisíc uprchlíků.

Česko reaguje na situaci ve střední Evropě

Po zavedení kontrol na německo-rakouských hranicích povolala česká cizinecká policie do služby 200 policistů. Zvýšení počtu migrantů ale zatím nezaznamenala, i když dopoledne na jižní Moravě zadržela 12 syrských uprchlíků, kteří přišli z Rakouska.

Premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že aktuální opatření Německa a Rakouska na hranicích problém migrace neřeší. Podle něj je nutné zajistit vnější schengenskou hranici. Řekl také, že čeští ministři vnitra a zahraničí budou na dnešních jednáních na úrovni EU hájit dřívější postoj České republiky, který zahrnuje i odmítnutí povinných kvót pro přijetí běženců.

Maďarsko o víkendu zažilo velkou vlnu migrantů 

Mnozí uprchlíci ve snaze dostat se co nejrychleji dál do Rakouska už ale necestují na sever Maďarska, nýbrž k bližšímu přechodu Heiligenkreuz im Lafnitztal na jihovýchodě země. Podle agentury APA je tam situace stále napjatější. Rakouská policie během dneška očekává příchod pěti až deseti tisíc migrantů."Každou hodinu jich s autobusy přijíždí kolem 500," sdělil policejní mluvčí Gerald Koller.

Nedělní počet příchozích běženců do Maďarska výrazně překonal předchozí denní rekord 4330, zaznamenaný o den dříve, v sobotu. Budapešť chce příval uprchlíků zastavit plotem na hranicích se Srbskem a řadou zákonných opatření, jako jsou například přísnější tresty za pašování lidí nebo trestněprávní odpovědnost za překonávání nebo poškození hraničního plotu.

"Nechceme žádný chaos," zdůraznil dnes podle agentury DPA premiér Orbán v Budapešti při slavnostním uvádění do služby 868 nových příslušníků pohraniční policie. "Nechceme, aby migrace národů světového měřítka změnila Maďarsko," dadal a vyzval policisty, aby prosazovali maďarské zákony "lidským, ale nekompromisním" způsobem.

Tagy: Slovensko EU Rakousko zahraničí uprchlická krize

Zdroje: ČTK