Rakousko zpřísnilo kvůli běžencům kontroly na hranicích

- Aktuality autor: roj

Rakousko po čtvrtečním nálezu nákladního automobilu z těly 71 uprchlíků zpřísnilo kontroly na svých východních hranicích. Na nich se tak tvoří dlouhé fronty aut. Policisté ale hlásí první úspěchy bezpečnostního opatření - odhalili imigranty a zatkli jejich převaděče.

Rakousko kvůli migrantům zpřísnilo kontroly na hranicích (ilustrační snímek)

Rakousko kvůli migrantům zpřísnilo kontroly na hranicích (ilustrační snímek),zdroj: Profimedia.cz

Rakousko přistoupilo k těmto opatřením po čtvrtečním nálezu chladírenského nákladního automobilu s mrtvolami 71 uprchlíků na dálnici zhruba 50 kilometrů východně od Vídně. Lidé se v hermeticky uzavřeném nákladním prostoru pravděpodobně udusili. Maďarská policie už zadržela pět osob podezřelých v souvislosti s touto tragickou událostí.

O tom, že rakouská policie zpřísní kontroly vozidel, v nichž by se mohli ukrývat uprchlíci převádění přes hranice, ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová informovala už v neděli.

Podle médií ale dodala, že nejde o obnovu hraničních kontrol. Řekla, že auta budou prověřována v blízkosti hranic na vytipovaných místech a v součinnosti s policií sousedních zemí.

"Budeme provádět kontroly po neurčitou dobu na všech důležitých hraničních přechodech na východě a prohlížet všechna vozidla, v nichž by mohla být místa pro pašování lidí," řekla dnes ministryně.

Rakouské úřady dopoledne sdělily, že od zahájení zpřísněných kontrol se policistům už podařilo objevit asi 200 osob usilujících o azyl a zatknout pět převáděčů.

Podle MTI kvůli kontrolám na hranicích s Rakouskem se na hlavní maďarské dálnici M1 vedoucí do Rakouska vytvořila až třicetikilometrová fronta. Problémy jsou ale i na dalších důležitých komunikacích. Na přechodu v Šoproni je šestikilometrová kolona aut, v obci Kóphaza se vytvořila fronta dlouhá čtyři kilometry.

Maďarská policie sdělila, že během víkendu zadržela 8792 lidí, kteří vstoupili do země nezákonně, a zahájila trestní stíhání proti 36 osobám podezřelým z pašování lidí. Policisté mimo jiné chytili blízko hranic u Hegyeshalomu dva maďarské občany, kteří v autech taxislužby přiváželi migranty. V neděli zatkli i německou občanku, která chtěla přejet hranici do Rakouska se třemi Syřany a Libyjcem.

Tagy: Rakousko zahraničí uprchlická krize

Zdroje: ČTK