Vůdce IS vstal z mrtvých. Bagdádí je prý u syrských hranic

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Libanonská televize Al-Manár přinesla informaci o pobytu vůdce abú Bakr Bagdádího. Vůdce radikální islámské organizace Islámský stát se údajně nachází v syrském pohraničním městě Búkamál, jehož velkou část dokázali bojovníci IS získat protiofenzivou zpět do své moci.

Vůdce Islámského státu abú Bakr Bagdádí

Vůdce Islámského státu abú Bakr Bagdádí,zdroj: Profimedia.cz

O osudu Bagdádího, který v roce 2014 z mešity v iráckém Mosulu vyhlásil na severu Iráku a Sýrie chalífát, panují nejasnosti. Rusko v červnu uvedlo, že je mrtev, Spojené státy o tom ale pochybují. Loni zvýšily odměnu za informace vedoucí k jeho dopadení na 25 milionů dolarů. Americká armáda k dnešní zprávě Al-Manáru sdělila, že nemůže poskytnout žádnou informaci k tomu, kde se Bagdádí nachází.

Podle dalších zpráv se Iráčan Bagdádí uchýlil po porážce IS v Mosulu k západní irácké hranici a později ji přešel do Sýrie. V září byla zveřejněna nahrávka s hlasem, který je připisován právě Bagdádímu. Vyjádřil se na ní k porážce IS v Mosulu a vyzýval stoupence, aby pokračovali v boji.

Dnes televize Al-Manár oznámila, že je Bagdádí v Búkamálu, neposkytla ale žádnou informaci k tomu, zda byl dopaden. Syrská armáda a její spojenci, k nimž patří libanonský Hizballáh, tam nyní prohledávají domy a odstraňují výbušniny. Armáda své vítězství ohlásila tento týden s tím, že ztráta Búkamálu znamená pro IS jeho porážku.

SOHR dění v Sýrii sleduje z exilu a tvrdí, že má v zemi síť informátorů. Dnes tato organizace oznámila, že IS získal při protiofenzivě skoro polovinu města zpět. "IS začal ve čtvrtek večer znovu útočit a obsadil přes 40 procent Búkamálu," sdělil šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán. Podle něj IS bojuje na severu města a boje jsou tvrdé.

Teroristická organizace Islámský stát má své lidi ještě v části syrské provincie Dajr az-Zaur a také v iráckém pohraničí.

Tagy: Sýrie zahraničí Irák Islámský stát (IS)

Zdroje: ČTK