Putin a Trump domluvili příměří na jihozápadě Sýrie, neshodli se ohledně KLDR

Prezidenti USA a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin se dohodli na příměří na jihozápadě Sýrie, které by mohlo platit od neděle. Na tiskové konferenci po pátečním podvečerním jednání obou prezidentů v rámci hamburského summitu G20 to řekli ministři zahraničí Ruska a Spojených států Sergej Lavrov a Rex Tillerson.
Lavrov uvedl, že na dodržování klidu zbraní bude dohlížet ruská vojenská policie. Příměří podpořilo Jordánsko.
Během jednání hovořili Putin s Trumpem podle Tillersona o možnosti příměří rozšířit i na další oblasti, kde je podle nich zastavení bojů možné. Šéf americké diplomacie dodal, že Washington s Moskvou mají stejný zájem na tom, aby se v Sýrii obnovila stabilita.
Obě země také souhlasí s tím, že o budoucí vládě blízkovýchodního státu je třeba diskutovat a že jakákoli změna musí být vyústěním politického procesu. USA ale podle Tillersona žádnou dlouhodobou roli nynějšího syrského prezidenta Bašára Asada a jeho rodiny pro budoucnost Sýrie nevidí, o způsobu předání moci ovšem musí být teprve rozhodnuto.
Trump chtěl prý také odpověď na roli Moskvy v loňských prezidentských volbách ve Spojených státech.
"Pokud jde o vměšování Ruska, prezident (Trump) naléhal na prezidenta Putina více než jednou. Prezident Putin takové vměšování odmítl, jako to učinil v minulosti," řekl Tillerson k diskuzi o ruské roli v amerických volbách.
Prezidenti se neshodli ohledně KLDR
Tillerson a Lavrov zhodnotili schůzku jako dobrý nápad. Tillerson odpolední diskuzi popsal jako velmi dobrou výměnu názorů, ačkoli ne ve všem se Moskva s Washingtonem shodují.
"Jednání bylo velmi konstruktivní," řekl Tillerson s tím, že Putin s Trumpem se "velmi rychle naladili na stejnou notu".
V řadě témat, jako jsou kybernetická bezpečnost nebo nutnost stabilizace Sýrie, oba státníci našli společnou řeč, v náhledu na řešení krize na Korejském poloostrově se ale jejich názory lišily.
"Rusové to vidí trochu jinak než my, proto s nimi o tom budeme dále diskutovat a budeme je žádat, aby činili více. Rusko s KLDR obchoduje," řekl Tillerson. Dodal, že Washington chce na Moskvu naléhat, aby se zasadila o zastavení severokorejských jaderných a raketových ambicí.
ČTĚTE TAKÉ: Hamburk ve varu. Protesty zesílily, hoří auta
Pokud mírové kroky vůči KLDR selžou, tak již podle Tillersona mnoho dobrých možností, jak krizi vyřešit, nezůstane. Americký ministr dodal, že USA i přes nedávné Trumpovo kritické prohlášení na twitteru vůči Pekingu stále věří v pomoc Číny, která je klíčovým spojencem Pchjongjangu.
Oba světoví vůdci si, jak vyplývá z prohlášení jejich ministrů zahraničí, uvědomují složitost současných americko-ruských vztahů, proto se věnovali možnostem, jak v této věci učinit pokrok. Lavrov k tomu řekl, že prezidenti chápou, že je nutné hledat vzájemně výhodné postoje.
USA i Rusko slíbily vytvořit pracovní skupiny, které by se věnovaly otázkám kybernetické bezpečnosti a také zmíněného volebního vměšování. Zda se ale obě země na podobě příslušné rezoluce o nezasahování do voleb vůbec dohodnou, není podle Tillersona jasné.
První osobní schůzka Trumpa a Putina trvala přes dvě hodiny, což byla dvojnásobná délka maximálních původních očekávání. Tillerson k tomu poznamenal, že ani jeden z prezidentů se neměl k ukončení diskuze, proto zasáhla americká první dáma Melania Trumpová, která je vyzvala, aby debatu uzavřeli. Termín další případné schůzky nebyl stanoven.