Trump telefonoval s Putinem. Domluvili si schůzku

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí telefonicky hovořil se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Prezidenti mluvili o boji s terorismem i situaci na Korejském poloostrově a Sýrii, domluvili si také své první setkání. 

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump,zdroj: Flicker.com/White House

Bílý dům označil jednání státníků za "velmi dobré".

"Vladimir Putin a Donald Trump se vyslovili pro pokračování telefonických kontaktů a rovněž podpořili uspořádání osobní schůzky v souvislosti se summitem skupiny G20, který se uskuteční 7. a 8. července v Hamburku. Telefonický rozhovor byl věcný a konstruktivní," uvádí se v oficiální zprávě Kremlu.

Putin a Trump hovořili rovněž o významu "koordinace akcí Ruska a USA v boji s terorismem v kontextu syrské krize", citovala ze zprávy Kremlu agentura TASS. Moskva a Washington budou aktivizovat dialog svých ministerstev zahraničí v zájmu pevnějšího příměří na syrském bojišti.

Podle Bílého domu se státníci shodli, že "všechny strany (syrského konfliktu) musejí udělat vše pro to, aby se násilí zastavilo". Projednali možnost vytvoření takzvaných bezpečných zón v Sýrii, které by měly napomoci dosažení pevného míru.

Ruský prezident podle agentury TASS svého amerického kolegu vyzval "ke zdrženlivosti a ke snížení úrovně napětí na Korejském poloostrově". Oba státníci se dohodli na spolupráci s cílem urovnat severokorejský problém "diplomaticky a komplexně".

Telefonický rozhovor byl první po dubnovém raketovém útoku americké armády na syrskou leteckou základnu, který vyvolal tvrdou kritiku Moskvy. Od lednové inaugurace nového prezidenta USA spolu Trump a Putin telefonicky hovořili už potřetí.

Tagy: Rusko USA Německo zahraničí Hamburk konflikt v Sýrii americký prezident summit G20 ruský prezident jednání

Zdroje: ČTK