Hamburk ve varu: Protesty proti summitu G20 zesílily, hoří auta

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 7. 7. 2017 17:23) - Aktuality autor: šar

Protesty proti summitu G20 v Hamburku, které vypukly ve čtvrtek, po krátkém uklidnění znovu nabírají na síle. Ve čtvrti Altona hoří několik aut, včetně těch policejních. Policisté hlásí i na dalších místech střety s demonstranty, kteří se snaží blokovat cestu delegací do místa jednání G20. Nad městem se v některých místech vznáší černý dým.

Auta během protestů proti summitu G20 vzplála už včera, incidenty však pokračují i v pátek

Auta během protestů proti summitu G20 vzplála už včera, incidenty však pokračují i v pátek,zdroj: Profimedia.cz

Při dosavadních střetech s demonstranty, které se naplno rozhořely ve čtvrtek před 20:00 SELČ, bylo zraněno 159 policistů, většinou lehce. Na straně protestujících je také řada zraněných, jejich přesný počet ale není znám. Výtržnosti, při nichž v některých ulicích severoněmeckého města hořely barikády a byly poničeny výklady, v brzkých ranních hodinách postupně ustávaly. Zatčených bylo krátce po poledni 45. Některé spolkové země už Hamburku přislíbily další policejní posily.

Od pátečního rána ale policie hlásila stále častější nové problémy. Ve čtvrti Altona, která leží západně od centra Hamburku, napadli radikálové policejní stanici, v místě hořela auta. Fotograf agentury DPA uvedl, že ve zdejší ulici Elbchaussee viděl 25 až 30 vyhořelých aut. Na některých záběrech, které se objevily na sociálních sítích, byly vidět ulice, v nichž na obou stranách vozovky hořela auta. Předměty v plamenech byly také na některých místech přímo v ulicích. Hasiči zasahovali od čtvrtečního večera u celkem 61 menších i větších požárů.

V dalších částech města se zase demonstranti snažili blokovat ulice a křižovatky, aby narušili průběh summitu, který začal v pátek dopoledne a bude pokračovat do sobotního odpoledne. Na televizních záběrech byly vidět skupiny lidí, které cesty blokovaly vsedě. Policie upozornila, že žádná shromáždění v koridoru, kudy budou projíždět kolony s politiky, nebude trpět. Po neúspěšných výzvách se pak za pomoci vodních děl a těžkooděnců, kteří odváděli a odnášeli jednotlivé protestující, rozhodla ukončit protest zhruba stovky lidí na ulici Schwanenwik, která je blízko místa, kde nocuje americký prezident Donald Trump. Podobně policie postupovala i na jiných místech.

Situace se začala zklidňovat až po začátku summitu, na který nakonec všechny delegace dorazily v pořádku, i když některé s menším zpožděním. Protestující přesto svou akci považují za úspěch, protože například kolona s Trumpem na místo jednání nejela nejkratší cestou, ale zvolila takovou, aby se vyhnula protestům.

Ministr raději odřekl diskusi

Hamburská policie, která zaznamenala také útok světelnou raketou na vrtulník, očekává, že se během odpoledne může situace zase vyhrotit. K drobnějším střetům dochází prakticky neustále. Na místě bylo v pátek zhruba 20 tisíc policistů z celého Německa.

Kvůli napjaté bezpečnostní situaci v pátek dopoledne německý ministr financí Wolfgang Schäuble odřekl diskusi se studenty, která se měla uskutečnit v centru města. Ministr spravedlnosti Heiko Maas odsoudil násilné demonstranty. Prokazují podle něj medvědí službu těm, kteří chtějí protestovat v klidu.

Hlavní část jednání velkých ekonomik G20 se koná v areálu hamburských veletrhů, které jsou kousek od centra, ale také - jak s oblibou říkají aktivisté - co by kamenem dohodil od čtvrti Sternschanze proslulé levicovým radikalismem. Vedle veletrhů je druhou oblastí s nejpřísnější úrovní ochrany okolí nové budovy Labské filharmonie, kterou v pátek večer státníci také navštíví. Podle nových informací se část střetů policie s demonstranty odpoledne přesunula právě do blízkosti této budovy. 

Tagy: Německo zahraničí g20 Hamburk summit G20 násilné protesty požáry a povodně

Zdroje: ČTK