Působení elitních soudců v ČMFS hrozí střetem zájmů, proto skončí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Působení elitních soudců pražského vrchního a městského soudu v důležitých orgánech Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) musí skončit. Podle rozhodnutí ministerstva spravedlnosti by totiž jejich angažmá mohlo vyvolat střet zájmů.

Píše to týdeník Euro ve svém pondělním vydání. 

Kauzu otevřelo podání majitele FC Bohemians Praha Michala Vejsady. Čtyři elitní soudci - Stanislav Bernard, Ľubomír Klimáček, Pavol Pikna a Karel Podolka - jsou zaměstnáni na plný úvazek v justici, často tak podle Eura soudí miliardové obchodní spory či politické kauzy.

Soudcují i fotbal

Vedle toho - údajně ve svém volném čase a bez nároku na odměnu - řeší i konflikty v českém vrcholovém fotbale. Jako členové klíčových svazových komisí rozhodují třeba o odvolání, sportovních trestech, ale i o pokutách pro kluby či samotné hráče. 

"Soudce, pokud je již členem určitého občanského sdružení, by měl být pouze jeho řadovým členem. Aktivní působení v orgánech sdružení se vylučují s požadavkem nezávislosti a nestrannosti, a soudce by proto takové aktivity neměl provozovat," řekl Euru mluvčí ministerstva spravedlnosti Jiří Hovorka.

Tagy: soudci ČMFS

Zdroje: ČTK