ČSOB stáhla žalobu na ČNB o 1,37 miliardy

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Československá obchodní banka (ČSOB) letos vzala zpět žalobu na Českou národní banku (ČNB) o 1,37 miliardy korun. Ve svém pondělním vydání o tom informuje časopis Týden.

Spor se týkal záruk, které stát vystavil ve prospěch ČSOB při převzetí zkrachovalé Investiční a Poštovní banky (IPB) v červnu 2000. 

Podle Týdnu žaloba souvisela s požadavkem ČSOB na proplacení peněz za špatné úvěry IPB pro společnost J.Ring, který nejdříve ministerstvo financí odmítlo. ČSOB proto podala žalobu na ministerstvo i na ČNB, která rovněž poskytla garance za rizika spojená s neevidovanými závazky, chybějícím majetkem či soudními spory. 

ČSOB vyhrála arbitráž s ministrstvem financí

ČSOB nakonec vyhrála arbitráž s ministerstvem financí, čímž padl důvod pro žalobu na centrální banku. Do konce minulého roku ČNB podle Týdne poslala ČSOB 406 milionů korun a dále zálohy ve výši 2,6 miliardy korun. 

"V roce 2011 vzala ČSOB svou žalobu proti ČNB zpět a spor o 1,37 miliardy korun tak není nadále veden," uvedla Petra Hájková z odboru komunikace ČNB. 

Spor s ČNB se podle Týdne týkal druhé největší částky, kterou ČSOB vymáhá u soudů. Větší sumu, zhruba 24 miliard korun, požaduje banka po japonské společnosti Nomura, která byla největším akcionářem padlé IPB.

Tagy: žaloba ČNB csob

Zdroje: ČTK