Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Aktualizováno: Proti všem! Zeman jmenoval Rusnoka premiérem. Úřednická vláda bude do 14 dnů

Aktualizováno: Proti všem! Zeman jmenoval Rusnoka premiérem. Úřednická vláda bude do 14 dnů
Rusnok a Zeman | zdroj: Profimedia

Dnes ve tři hodiny odpoledne jmenoval Miloš Zeman premiérem Jiřího Rusnoka. Nahradí Petra Nečase (ODS), který minulý týden rezignoval kvůli aféře své blízké spolupracovnice Jany Nagyové. Rusnok by měl stát v čele úřednického kabinetu. Zástupci dosavadní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM už předem upozornili, že taková vláda nemůže získat důvěru Sněmovny.

Jiří Rusnok je Zemanův letitý přítel a byl ministrem financí v jeho nechvalně proslulé vládě z let 1998 až 2002. Následovně byl ještě ministrem průmyslu a obchodu ve vládě Vladimíra Špidly.

Podle Zemana může také být jmenování vlády odborníků jedinou cestou, jak vyvolat předčasné volby. V takovém případě by Rusnokův kabinet vládl do konce září. Podle prezidenta je nestranický kabinet rovněž nejlepší garancí toho, že se prošetří politické a hospodářské skandály. 

Zeman prohlásil, že přistoupil ke jmenování Rusnoka premiérem i proto, že většina veřejnosti si nepřála pokračování Nečasovy vlády ani vlády na půdorysu dosavadní koalice vedené Němcovou. Ta dnes Zemanovi na poslední chvíli telefonovala a řekla mu, že koaliční vláda pod jejím případným vedením by získala 101 hlasů, tedy většinu ve Sněmovně. Zeman se ale zviklat nenechal. 

Jmenováním Rusnoka chtěl Zeman splnit slib voličům, že nynější koaliční vládu zastaví.

Premiér Jiří Rusnok počítá s tím, že jeho vláda bude do 14 dnů sestavena a jmenována. Řekl to po svém jmenování. Uvedl také, že prioritami jsou příprava rozpočtu, systém čerpání fondů z EU a pomoc po povodních. Prezident Miloš Zeman řekl, že do personálního složení kabinetu nehodlá zasahovat. 

Podle Zemana může být jmenování vlády odborníků jedinou cestou, jak vyvolat předčasné volby. V takovém případě by Rusnokova vláda vládla do konce září. Podle prezidenta je nestranický kabinet také nejlepší garancí toho, že se prošetří politické skandály.

Zdroje:
Vlastní