Česko čekají dny vydatného deště

- Aktuality autor: Danica Klein

V Česku bude vydatně pršet až do středy, déšť se bude postupně přesouvat na sever republiky. Vzhledem k očekávaným srážkám řeky v oblasti Českomoravské vrchoviny a na severu Čech dosáhnou nejvyššího povodňového stupně, sdělil dnes po zasedání Ústřední povodňové komise ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Déšť (ilustrační foto)

Déšť (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Komise doporučila vládě, aby prodloužila své nařízení o povolání vojáků k záchranným pracím o dva týdny do poloviny července. 

"Toto usnesení má platnost do 28. června, my doporučujeme vládě, aby prodloužila tuto možnost o dalších 14 dnů," řekl Chalupa. Zopakoval pondělní doporučení komise, aby lidé vyklidili techniku používanou při likvidaci následků po předchozích povodních z koryt rizikových vodních toků a jejich bezprostřední blízkosti. "V této souvislosti jsme požádali o asistenci policii ČR," doplnil. Výzva se vztahuje i na odklizení automobilů z blízkosti řek. 

Ministr odpoledne ve Sněmovně k aktuální situaci dodal, že vydatně pršet má na severu Čech v oblasti Krkonoš, Jizerských a Lužických hor. Zvedat se budou hladiny menších řek na Vysočině, v Pardubickém a Jihočeském kraji. Kvůli velké vodě budou postupně stoupat i hladiny horního a středního Labe a Vltavy. V Praze už by vyhlášen první povodňový stupeň a uzavírány jsou náplavky a oblast Kampy, dodal Chalupa. 

Hasiči evidují za dnešní noc v souvislosti s povodněmi 117 výjezdů. Podle generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslava Ryby nově zasahují kvůli spadlým stromům vlivem podmáčeného terénu a větru, který má dosáhnout rychlosti až 15 metrů za sekundu. 

Hrozí vyvracení stromů

Povodňové orgány v Pardubickém, Královéhradeckém, Jihočeském, Středočeském, Libereckém, Ústeckém kraji a na Vysočině by se měly připravit na povodňové ohrožení. V Jihomoravském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji a v Praze by se měly protipovodňové orgány, včetně povodňových hlídek, aktivizovat. Stále také platí zákaz plavby na tocích po dobu vyhlášení druhého a třetího stupně. 

Vltavská kaskáda má nyní podle ministra zemědělství v demisi Petra Bendla dostatečnou retenční schopnost zadržet vodu tak, aby mohly odtéct problematické řeky, zejména Sázava. Tam se nicméně očekává vzestup vodní hladiny. "Zároveň počítáme s tím, že vltavská kaskáda, protože se srážky postupně přesouvají na sever ČR, a větší problémy se čekají právě na Labi, by mohla v tomto ohledu pomoct Labi," uvedl Bendl. 

Třetího stupně by dnes měly podle meteorologů dosáhnout menší toky na Českomoravské vrchovině v krajích Vysočina, Pardubický a Jihočeský. Týká se to zejména Novohradky, Chrudimky, Doubravy, horní Sázavy a jejích přítoků, Nežárky, horní Dyje, Svratky nebo Jihlavy, uvedl ministr. Na tentýž stupeň se zřejmě dostane i horní úsek Labe, Jizera, Smědá, Lužická Nisa a toky Šluknovkého výběžku. 

"Kulminace na malých tocích pramenících na Českomoravské vrchovině očekáváme během dnešního odpoledne, kulminace v oblasti Krkonoš očekáváme během noci na středu," řekl Chalupa. 

Kvůli intenzivním srážkám podle něj hrozí vyvracení stromů v podmáčených územích. S tím by měli počítat zejména organizátoři dětských táborů a rekreací, zdůraznil Chalupa. "Mohlo by se jednat o rizika epidemiologická, ale myslím, že hlavní je spíš riziko z vývratu stromů," dodal hlavní hygienik Vladimír Valenta. Hygienická služba bude proto podle Valenty víc dohlížet na rizikové oblasti.

Tagy: počasí ČHMÚ deště meteorologie

Zdroje: ČTK