Kalousek: Dosavadní koalice odmítá předčasné volby

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 25. 6. 2013 16:13) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Podle místopředsedy TOP 09 a ministra financí v demisi Miroslava Kalouska nebudou strany dosavadní koalice pro rozpuštění Poslanecké sněmovny a předčasné volby, dokud v dolní komoře mají "legitimní většinu" 101 hlasů.

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek,zdroj: isifa/Lidové noviny/FRANTISEK VLCEK

Podle místopředsedy TOP 09 a ministra financí v demisi Miroslava Kalouska nebudou strany dosavadní koalice pro rozpuštění Poslanecké sněmovny a předčasné volby, dokud v dolní komoře mají "legitimní většinu" 101 hlasů. Reagoval tak na to, že prezident Miloš Zeman dnes novým premiérem jmenoval Jiřího Rusnoka a prohlásil, že vláda odborníků může být jedinou cestou, jak vyvolat předčasné volby. 

"Navzdory legitimní většině je tedy jmenován premiér, který na sebe bere odpovědnost, o které ví, že jí nebude moct dostát," prohlásil Kalousek. Narážel tak na to, že strany dosavadní koalice dnes sehnaly 101 podpisů pro podporu nové vlády v čele s Miroslavou Němcovou (ODS) a řekly, že vznikající kabinet nepodpoří. 

Kalousek kritizoval zejména to, že hlava státu Rusnoka jmenovala, i když ve Sněmovně pravděpodobně nedostane důvěru a nebude schopna sestavit rozpočet. "Jediná vláda, která může získat důvěru a jediná vláda, která může prosadit rozpočet, je vláda Miroslavy Němcové," řekl. 

V minulosti dvě úřednické vlády vznikly vždy na základě dohody politických stran, tomu se však tato vláda "kamarádů Miloše Zemana" podle Kalouska vymyká. Dokud má trojice koaličních stran ve Sněmovně většinu, je podle místopředsedy TOP 09 "jedinou oprávněnou silou", která může mít vládní odpovědnost. "Je k tomu pověřena tím jediným legitimním aktem, to jsou volby do Poslanecké sněmovny z roku 2010. Dokud tento mandát a toto pověření budeme mít, je naší povinností o ten mandát usilovat a v žádném případě ho neodevzdávat na jakémkoliv ať už zlatém, či stříbrném talíři komukoliv." 

Dosluhující ministr financí se také pozastavil nad tím, že Zeman nový kabinet rád označuje za vládu odborníků. "Podle mého názoru odborníkem člověk není, protože je tak nazýván, odborníkem je proto, že se tak v dané chvíli chová. Jiří Rusnok se, bohužel, v dané chvíli a daných podmínkách rozhodně nechová jako odborník," uvedl Kalousek. "Chová se spíše jako velmi nezodpovědný kamarád nezodpovědného prezidenta republiky."

Tagy: předčasné volby prezident Miloš Zeman úřednická vláda

Zdroje: ČTK