Prosinec ve znamení inverze. Začne mrznout i přes den

- Aktuality autor: Danica Klein

Listopad byl velmi teplý a suchý. Průměrná teplota byla 4,5 stupně Celsia, což je o 1,7 stupně víc než dlouhodobý normál naměřený v letech 1970 až 2000. Na stránkách to dnes uvedl Jan Šrámek Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Námraza (ilustrační foto)

Námraza (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

"Nadprůměrné teploty převládaly po většinu měsíce, chladnější bylo jen období kolem 27. listopadu," sdělil Šrámek s tím, že nejchladněji bylo na západě Čech a nejtepleji na jižní Moravě. Během jedenáctého měsíce roku napršelo a nasněžilo v průměru 38 milimetrů, což je 78 procent dlouhodobého normálu. Srážek si užili hlavně na východě Čech, sušší počasí bylo na jihu Moravy. "Sluneční svit dosáhl za celý měsíc průměrně 40 hodin, to je 81 procent ve srovnání s normálem," dodal Šrámek. 

Slunce lidé neuvidí ani v nejbližších dnech. Až do čtvrtka má panovat inverze se zataženou oblohou, deštěm či sněžením, nejvyšší denní teploty budou mezi nulou a čtyřmi stupni. O víkendu a začátkem příštího týdne se budou denní maxima pohybovat mezi minus dvěma až plus třemi stupni. V noci může být až minus šest, při zmenšené oblačnosti až minus osm stupňů Celsia.

Tagy: počasí listopad meteorologie prosinec

Zdroje: ČTK