'Prokleta budiž ta černá práce'. V Národním muzeu objevili vzkaz z dávných časů

- Magazín autor: art

Díky přípravám na rekonstrukci se v hlavní budově Národního muzea našel vzkaz, který tam před více než stovkou let zanechali řemeslníci. Stěžují si v něm, že nedostali zaplaceno. 

Řemeslníci najatí na zhotovení vitrín si ve vzkazu stěžují, že nedostali zaplaceno

Řemeslníci najatí na zhotovení vitrín si ve vzkazu stěžují, že nedostali zaplaceno,zdroj: ČTK

"Řemeslníci, najatí tehdy na zhotovení vitrín, si ve vzkazu stěžují, že nedostali zaplaceno. Je dokonce možné, že pracovali načerno a nebyli proto schopni svou mzdu ze zaměstnavatele dostat," upřesnila mluvčí muzea Tereza Petáková.

Vzkaz ukryli velmi důmyslně. Pod svrchní částí vitríny, kterou pak v muzeu používali na velké grafické listy, byla ještě jedna deska, která se při běžné manipulaci a čištění nemusela vůbec odkrývat. A právě pod ní se vzkaz nacházel.

Vitríny mimochodem stály 400 tisíc zlatých, což byla šestina celkových nákladu na stavbu muzea. Zpracovány byly natolik zručně, že se v nich mohly vystavovat exponáty bezpečně, aniž by na ně musel dohlížet velký počet dozorců. A většina z nich se používala až do roku 2011.

"Prokleta budiž ! ta černá práce ! za 560 zl. zhotovena od 4 dělníku. pruměrný výdělek 11 zl. týdně 9 hodin deňě práce.! pan Šef foršus dat nechce. a doplatek taky ne. hanba mu. zítra štědrý den. Kde jsou prachy na ryby," stojí přesně ve stížnosti řemeslníků, kteří se podepsali Pavel Hons, Chlad Vincenc, Levý Jos a Swoboda Frant.

Ve vzkazu je uvedeno i přesné datum 23. prosince 1899, stížnost je tedy 115 let stará. Zajímavostí je, že tehdy se už zlaté nerazily, o několik let dřív je nahradila koruna. Ze vzkazu je ale evidentní, že ještě stále byly v oběhu.

Za 11 zlatých přitom toho mohli řemeslníci pořídit docela hodně. "Například v roce 1906 stál litr mléka či chléb v přepočtu 0,15 zlatých, boty šest zlatých, pánský oblek z konfekce od 12 do 24 zlatých a kráva 110 až 140 zlatých. Jak je vidět, nežili si řemeslníci, kteří se podíleli na výrobě vitrín pro Národní muzeum, na vysoké noze," vysvětlila Petáková.

Nález vzkazu je podle Lubomíra Sršně z Oddělení starších dějin Národního muzea velmi výjimečný, podobně jako láhev od mléka z prvorepublikových časů objevená v soše maršála Radeckého, na kterém stálo, kdo ji sestavil. Po rekonstrukci muzea se stížnost řemeslníků stane součástí nových expozic.  

Tagy: Česko Národní muzeum zajímavosti a kuriozity kultura a duchovno dějiny a fakta

Zdroje: ČTK