Bahrajnská aktivistka dostala tři roky vězení za roztrhání fotky krále

- Zprávy autor: var

Bahrajnský soud dnes vynesl rozsudek tří let vězení nad členkou demokratické opozice Zajnáb Chavádžaovou. Provinila se prý tím, že roztrhla fotografii hlavy státu, krále Hamada bin Ísá Chalífy.

Bahrjanská aktivistka za lidská práva Zajnab Chavádžaová

Bahrjanská aktivistka za lidská práva Zajnab Chavádžaová,zdroj: Profimedia.cz

Teprve v pondělí vynesl soud trest ročního vězení nad Zajnábinou sestrou Marjam v její nepřítomnosti za údajné napadení policistky. 

Soud dal Chavádžaové možnost, aby zaplatila pokutu, která by jí umožnila zůstat až do odvolacího řízení na svobodě. To však prý odmítla. Už příští týden se bude před soudem zodpovídat z několika dalších údajných přečinů. 

Chvádžaová, která má bahrajnské a dánské občanství, byla od účasti na protivládních protestech v roce 2011 zatčena a uvězněna už několikrát. Naposledy vězení opustila teprve letos v únoru poté, co si odseděla rok za účast na nelegálním shromáždění a údajnou urážku policie. 

Zajnáb a Marjam jsou dcerami vězněného obhájce lidských práv Abdalhádího Chavádži, který si odpykává doživotní trest za účast na protivládních protestech v roce 2011. Byl odsouzen s více než deseti dalšími lidmi, z nichž většina jsou šíité. Účastníci protestů se domáhali demokratických reforem. Chavádža držel na protest proti rozsudku 110 dní hladovku a na jeho podporu se konalo mnoho manifestací. 

Při násilnostech v Bahrajnu zemřelo v roce 2011 podle oficiálních statistik 30 lidí, opozice hovoří o 50 až 60 mrtvých. Před soud se pak dostaly desítky oponentů monarchie. Panovník na nespokojenost občanů reagoval postupným rozšiřováním pravomocí parlamentu, což ale podle opozice není dostatečné. Král Hamad patří k sunnitské menšině, která vládne většinově šíitskému Bahrajnu. 

Tagy: diktatura islám monarchie Bahrajn lidská práva Blízký východ justice a soudy

Zdroje: ČTK