Proč Taliban letos neulehl k tradičnímu zimnímu spánku

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Zimy na Blízkém východě bývají klidné, ozbrojenci se obvykle ukládají ke spánku. Nikoli však tentokrát. Aktivita afghánského Talibanu letos neutichla ani během zimních měsíců. Proč si tentokrát Talibanci nedali přestávku před tradiční jarní ofenzivou?

Afghánistán letos ani přes zimu nezažije trochu klidu

Afghánistán letos ani přes zimu nezažije trochu klidu,zdroj: Energetický a průmyslový holding

Někteří komentátoři to spojují s osobou nového vůdce afghánského Talibanu mully Muhammada Mansúra, který nedávno v čele radikálů nahradil mrtvého Muhammada Umara. Mansúr chce prý posílit svou moc před čtyřstranným jednáním, které v pondělí začne v Islámábádu za účasti zástupců Afghánistánu, Pákistánu, USA a Číny. Úkolem schůzky je připravit obnovení dialogu mezi afghánskou vládou a povstalci.

Mansúr, který byl údajně v prosinci zraněn během přestřelky se znesvářenými veliteli Talibanu, se nyní snaží upevnit svou pozici okázalými operacemi na bojišti. "Takovou zimní ofenzivu Talibanu jsme tu neměli. Bude to zřejmě pokračovat bez přestání až do jara a léta," prohlásil znalec Talibanu Ahmad Rašíd. "Vypadá to nebezpečně. Mansúr konsoliduje svou moc a budou-li jeho akce úspěšné, zajistí si loajalitu ostatních," uvedl Rašíd.

"Povstalci se zároveň snaží dokázat světu, že jsou vojensky aktivní, aby získali ve vyjednávání lepší pozici," prohlásil mluvčí afghánského ministerstva obrany Daulat Vazírí. Podle analytiků ale za násilnostmi stojí i Pákistán jako jedna z mála zemí, která má na jednání Talibanu skutečný vliv.

"Taliban nemá pravomoc během jednání rozhodovat, to je záležitostí jiných," poukázal na zákulisní roli Pákistánu expert Zalmaj Vardak.

Pákistán nedávno údajně změnil svou politiku v Afghánistánu, když se zřekl zástupných služeb povstalců z Talibanu pro dosažení svých politických cílů v Afghánistánu. Posun je zaznamenán i ve vztazích Pákistánu s Indií, kde se Islámábád rozhodl obnovit mírové rozhovory. Indický premiér Naréndra Módí koncem prosince po 11 letech překvapivě navštívil Pákistán, když předtím pobýval v Afghánistánu.

Dva víkendové útoky proti indickým cílům ale ukázaly, že některé síly uvnitř pákistánské armády se snaží usmíření zabránit. V sobotu napadli propákistánští islamisté leteckou základnu v Pathánkótu na severu Indie, v neděli se stal terčem útoku indický konzulát v afghánském Mazáre Šarífu.

"Útok na základnu v Indii a násilnosti v Afghánistánu jsou důsledkem téže strategie," soudí péšávarský analytik Chadím Husajn. Za vyloučené pokládá, že by se Módího jednání v Pákistánu mohlo uskutečnit bez souhlasu mocné pákistánské armády, která rozhoduje o bezpečnostní a zahraniční politice země.

Víkendové incidenty ale ukazují, že některé složky v pákistánské armádě tento kurz nepodporují. "Víkendové útoky byly předem připravené a záměrné a jejich cílem bylo vykolejit budoucí mírový proces," řekl Husajn.

Analytik Aríf Rafík pokládá za pravděpodobné, že extremisté při útoku na indickou základnu a na konzulát v Afghánistánu dostali příkazy od pákistánské armády. Boj mezi Islámábádem, Dillí a Kábulem o regionální vliv tak dál rozněcuje ozbrojené srážky, které už sužují Afghánistán tolik let.

Tagy: Afghánistán zahraničí Taliban afghánská politika válka v Afghánistánu terorismus a násilí

Zdroje: ČTK,AFP