Odchod Američanů z Afghánistánu se odkládá, Obama si to rozmyslel

- Aktuality autor: art

Americký prezident Barack Obama se rozhodl počkat s úplným stažením amerických jednotek z afghánského území. Washington tak prý vyhověl žádosti Afghánců. Vzhledem k nejnovějším událostem v Sýrii však nelze vyloučit, že je to spíše reakce na posilování ruské přítomnosti v regionu. Kartami také zřejmě zamíchal i Taliban, kterému se nedávno podařilo na několik dní zmocnit severoafghánského Kundúzu. 

Američané v Afghánistánu zůstanou o něco déle

Američané v Afghánistánu zůstanou o něco déle,zdroj: Profimedia.cz

Šéf Bílého domu měl v úmyslu dokončit stahování amerických vojáků z Afghánistánu před svých odchodem z funkce v lednu 2017. Podle původního záměru tam měla zůstat jen malá skupina členů americké armády, především k ochraně velvyslanectví USA v Kábulu.

Na základě nového plánu ale začne snižování počtu amerických vojáků v Afghánistánu až v roce 2017, příští rok tam ještě stávajících 9800 příslušníků americké armády zůstane. O rok později se pak jejich počet sníží na zhruba 5 500. 

Podle amerického prezidenta Baracka Obamy závazky USA vůči afghánskému lidu trvají. Afghánské síly stále nejsou tak silné, jak by měly být, zdůraznil Obama, jenž odmítl připustit, aby se z Afghánistánu stalo rejdiště teroristů.

"Jako vrchní velitel nedovolím, aby byl Afghánistán využíván jako bezpečný přístav pro teroristy útočící opět na naši zemi," zdůraznil Obama. Připomněl, že islamistické hnutí Taliban v poslední době zaznamenalo jisté úspěchy a je stále schopno provádět teroristické útoky ve městech, jako je Kábul.

Nynější rozhodnutí by podle něj mělo Talibanu ukázat, že jediným způsobem, jak dosáhnout úplného stažení amerických vojáků, je mírová dohoda mezi Talibanem a afghánskou vládou. Americké rozhodnutí podle něj rovněž "otvírá cestu k trvalé přítomnosti NATO" v Afghánistánu.

Mezinárodní jednotky oficiálně ukončily bojové operace v Afghánistánu loni, kdy odpovědnost za bezpečnost v zemi plně převzaly afghánská armáda a policie. Americké síly, stejně jako další vojáci NATO pokračují v jejich výcviku a v poradenství.

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se ale v posledních měsících dále zhoršila. Islamistické hnutí Taliban, které již dříve ovládalo rozsáhlá území na afghánském venkově, si nyní troufá útočit i na velká města. Koncem září bojovníci Talibanu na několik dní obsadili Kundúz s 300 tisíci obyvateli. Nyní jsou prý před branami města Ghazní na jihovýchodě Afghánistánu.

Tagy: Afghánistán zahraničí NATO Spojené státy americká armáda válka v Afghánistánu vojenská mise v Afghánistánu

Zdroje: ČTK