Při středeční razii zemřel i organizátor atentátu Abaaoud

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 19. 11. 2015 17:26) - Aktuality autor: roj

Francouzské úřady potvrdily, že radikálem, kterého policie zabila při středeční razii, je skutečně hlavní strůjce pátečních útoků, Belgičan Abdelhamid Abaaoud. Jeho identitu zjistily z otisků prstů. Druhým mrtvým je jeho sestřenice Hasna Aitboulahcenová, která se během zásahu odpálila. Francouzští poslanci dnes vyhověli návrhu premiéra Manuela Vallse a schválili prodloužení výjimečného stavu na tři měsíce. Podle Vallse je totiž reálné riziko hrozby útoku chemickými zbraněmi. 

Nejhledanější terorista Francie

Nejhledanější terorista Francie,zdroj: Archiv

Jean-Michel Fauverge, který je šéfem jedné ze zvláštních policejních jednotek, o jednom z těl ráno řekl, že bylo ve velmi špatném stavu. "Tělo bylo zohaveno, pravděpodobně od granátů," řekl. I proto byla identifikace náročnější. 

Při rozsáhlém sedmihodinovém středečním zásahu v Saint-Denis, který doprovázela intenzivní střelba a výbuchy, zahynula také sebevražedná atentátnice, kterou podle policie byla Abaaoudova sestřenice Hasna Aitboulahcenová. Podle prokuratury není zatím jasné, jak Abaaoud při středeční razii zahynul. Některé informace hovoří o tom, že se sám odpálil.

Abaaoud sehrál klíčovou roli při přípravě a provedení pátečních teroristických útoků v Paříži, uvedl dnes na tiskové konferenci ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Do pátku ale Paříž podle něj netušila, že se Abaaoud nachází v Evropě. Žádná evropská země o tom prý Francii neinformovala. Ještě o víkendu francouzské bezpečnostní složky uváděly, že Belgičan marockého původu Abaaoud útoky zorganizoval ze Sýrie.

Z šesti atentátů, které Francie od letošního jara zmařila, stál podle Cazeneuvea Abaaoud hned za čtyřmi. Podílel se prý mimo jiné na plánování zmařeného útoku v kostele v pařížské čtvrti Villejuif. Možná se účastnil i organizace srpnového útoku ve francouzském vlaku jedoucím z Amsterdamu do Paříže, který ale zmařili tři američtí vojáci náhodně cestující ve vlaku.

Nadále se čeká na zveřejnění identity osmi lidí, které policie v Saint-Denis zadržela. Pařížský prokurátor Francois Molins již ale uvedl, že mezi nimi není uprchlý Salah Abdeslam, který se na atentátech v metropoli podílel.

Výjimečný stav potrvá tři měsíce

Poslanci podle očekávání schválili prodloužení výjimečného stavu, který například umožňuje policii provádět razie bez soudních povolení. V pátek o něm bude hlasovat Senát, tedy horní komora.

"Víme, že existuje hrozba chemických či biologických zbraní," zdůvodnil mimo jiné svou žádost na poslance Valls. "Teroristé zaútočili na Francii ne kvůli tomu, co dělá v Iráku a v Sýrii, ale kvůli tomu jaká je," dodal.

Výjimečný stav bezprostředně po sérii atentátů ještě v pátek vyhlásil prezident François Hollande; platnost tohoto opatření je omezena na dvanáct dní a jeho prodloužení na čtvrt roku je podmíněno souhlasem parlamentu.

Na základě výjimečného stavu policie umožnila všem členům svého sboru nosit střelnou zbraň i mimo pracovní dobu. Příslušný pokyn již dostaly všechny jednotky. "Umožní to, aby policisté mimo službu byli neustále rezervní silou," řekl šéf policejních odborů Jean-Marc Bailleul.

Policejní mluvčí Jerome Bonnet uvedl, že zbraň bude policistům sloužit k jejich ochraně a k ochraně veřejnosti.

Tagy: Francie zahraničí terorismus a násilí černý pátek v Paříži

Zdroje: ČTK