Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Aktualizováno: Prezident je připraven ke konci července odvolat ministra Staňka

Aktualizováno: Prezident je připraven ke konci července odvolat ministra Staňka
Jan Hamáček po setkání s prezidentem Zemanem | zdroj: DVTV

Prezident Miloš Zeman je připraven odvolat k 31. červenci ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Po páteční odpolední schůzce se Zemanem a Staňkem na zámku v Lánech to prohlásil šéf ČSSD Jan Hamáček.

Ve věci Staňkova nástupce prezident dle Hamáčkových slov čeká na pondělní rozhodnutí předsednictva ČSSD. Hamáček očekává, že předsednictvo jako kandidáta do této funkce potvrdí místopředsedu strany Michala Šmardu. Druhou alternativou je, že ministři ČSSD podají demisi a vládu opustí. 

Zeman na pátečním jednání neřekl, zda bude rozhodnutí předsednictva respektovat. 

Staněk po schůzce označil za lhostejné, kdo bude jeho nástupcem. Chtěl by ale včas znát jeho jméno, aby mu mohl předat materiály, které byly za jeho působení v úřadu zpracovány. Řešení situace na ministerstvu kultury je podle Staňka rozumné. 

Staněk podal v polovině května demisi poté, co se na něj snesla kritika po odvolání šéfa Národní galerie Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Zeman však demisi odmítl přijmout. Koncem května premiér Andrej Babiš navrhl odvolání Staňka, čemuž prezident dosud nevyhověl. Prohlásil, že Staněk odhalil vážná ekonomická pochybení, později se odkazoval na to, že mu ústava neukládá pro povinnost odvolat ministra konkrétní lhůtu.

Na páteční schůzce dle svých dřívějších slov chtěl Zeman Staňka s Hamáčekem "usmířit". Hamáček ale trvá na tom, že má Staňka nahradit Šmarda. Ke Šmardovi se však prezident opakovaně vyjadřoval kriticky.

Co na to ČSSD a opozice? 

Reakce sociálních demokratů na výsledek dnešní lánské schůzky jsou rozdílné. Podle statutárního místopředsedy Romana Onderky je po jednání situace víceméně stejná. Míní, že požadavky ČSSD byly splněny jen z poloviny a navíc ještě v příliš dlouhém termínu. Místopředseda ČSSD Ondřej Veselý prohlásil, že Hamáček je lepší vyjednavač než Babiš, dokázal dojednat s prezidentem termín odvolání ministra Staňka, ačkoliv měl těžší pozici než premiér. 

Co se hlasů z opozice týče, tak podle šéfa ODS Petra Fialy nepovedený politický seriál ohledně výměny ministra pokračuje. Situaci označil za absurdní divadlo. Předseda SPD Tomio Okamura míní, že krize bude pokračovat, dokud bude ČSSD ve vládě.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš řekl, že si po Babišovi na Zemanovi "vylámal zuby" i Hamáček. Příslib odvolání ministra Staňka dle Bartoše na nejmenování nového ministra nic nemění. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný dle svých slov nechápe, proč by prezident odvolal Staňka až ke konci července. Situace dle jeho názoru nepřispívá ke stabilitě vlády, odpovědnost je podle Výborného na straně Babiše.

Podle předsedy STAN Víta Rakušana je výsledek páteční schůzky "půlkrok" k vyřešení krize. Vzhledem k tomu, že si Hamáček od prezidenta nenechá diktovat, kdo by měl Staňka nahradit, však dle Rakušanova názoru bude po pondělním jednání předsednictva ČSSD krize trvat dál. 

Předseda KSČM Vojtěch Filip soudí, že pokud udělal "vstřícný krok" Zeman, je teď na řadě ČSSD. 

Podle šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila se snad "taškařice" s výměnou ministra kultury chýlí ke konci a prezident snad splní své ústavní povinnosti. 

Zdroje: