Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Oblačno

Přelet, který stál u zrodu výroby prvních komerčních letadel

Přelet, který stál u zrodu výroby prvních komerčních letadel
Louis Blériot přilétá na britskou pevninu po přeletu kanálu La Manche | zdroj: Profimedia

Podle mnohých historiků je jeho let pro dějiny letectví tím nejvýznamnějším. Francouz Louis Blériot před 111 let, 25. července 1909, ráno sedl do svého aeroplánu a přeletěl jako první člověk kanál La Manche. Přelomový let trval 37 minut.

Francouzskému vynálezci věřil jen málokdo. Vysmívali se mu, že jeho letadlo hned spadne. Ostatně tak dopadl i britský pilot Hubert Latham, který se o totéž pokusil o necelý týden dříve. Britský deník Daily Mail totiž vypsal odměnu tisíc liber tomu, komu se jako prvnímu podaří průliv přeletět.

Blériot sice při přistání nedaleko Doverského hradu trochu poškodil podvozek, nicméně trasu z francouzského Calais zvládl urazit v pořádku. A to dokonce s nohou v obvazech, protože si při stavbě modelu Blériot XI spálil nohu o motor.

Svým činem se Blériot zapsal do dějin, získal slibovanou výhru a hlavně stovky zakázek na svůj aeroplán. "Otec moderního jednoplošníku" se tak stal prvním výrobcem komerčních letadel. Riskantní krok mu tedy vyšel možná ještě lépe, než doufal.

Zdroje:
Vlastní