Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Oblačno

Pratasevič je v domácím vězení. „Nevíme, co přijde dál,“ popisuje otec běloruského novináře

Pratasevič je v domácím vězení. „Nevíme, co přijde dál,“ popisuje otec běloruského novináře
Pratasevič, bývalý hlavní redaktor nezávislého informačního kanálu Nexta, byl zadržen 23. května | zdroj: Profimedia

Běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič a jeho partnerka, Ruska Sofija Sapegaová, kteří byli v květnu zadrženi v Bělorusku po nuceném přistání jejich letu, byli přemístěni z vězeňské vazby do domácího vězení. Ruské redakci BBC to dnes řekli jejich rodiče.

Pratasevič je nyní sám v nájemním bytě v Minsku, sdělil novinářům jeho otec Dzmitryj Pratasevič. Podle jeho informací obvinění proti jeho synovi ani proti Sapegaové stažena nebyla. Uvedl, že bližší informace nemá a že přemístění do domácího vězení není podle jeho názoru velkým posunem.

Také Sapegaová nyní pobývá v minském nájemním bytě, ovšem jiném než její partner, uvedl její nevlastní otec Sergej Dudič. Upřesnil, že zpráva o jejím přesunu ho šokovala. Nechtěl komentovat, zda byla obvinění proti jeho nevlastní dceři stažena a to kvůli obavám, že by jí jeho vyjádření mohla uškodit. Sapegaovou rodiče ve čtvrtek navštívili.

„Právník neříká nic, autority neříkají nic,“ poznamenal Dzmitryj Pratasevič. „Pokud se forma jejich zadržení změnila, je to zlepšení jejich životních podmínek. Ale jinak nevíme, co přijde dál.“ Dodal, že pro něj bylo obtížné komentovat kroky orgánů vůči jeho synovi: „Možná ho vtáhli do nějaké politické hry?“

Také podle Franaka Vjačorky, poradce přední běloruské opoziční představitelky Svjatlany Cichanouské, neznamená přesun Prataseviče do domácího vězení nutně zlepšení. Vjačorka napsal na twitteru, že mluvil s Pratasevičovými rodiči a zjistil, že s ním ve stejném pokoji přebývají agenti běloruské bezpečnostní služby KGB.

Pratasevič, bývalý hlavní redaktor nezávislého informačního kanálu Nexta, a studentka Sapegaová byli zadrženi 23. května poté, co běloruské úřady přiměly komerční let společnosti Ryanair z Atén do Vilniusu, kterým oba cestovali, k přistání v Minsku. Západ označil toto jednání za „pirátství“ a zareagoval sankcemi, včetně zákazu letů běloruských aerolinek či doporučení vyhnout se vzdušnému prostoru Běloruska.

Od svého zadržení Pratasevič i Sapegaová vystoupili několikrát v běloruské televizi, ve svých vystoupeních se přiznávali k trestné činnosti, ale prohlášení se zdají být pronesená pod nátlakem. Pratasevič je v Bělorusku stíhán kvůli několika obviněním včetně organizace hromadných nepokojů. Hrozí mu až 15 let odnětí svobody. Sapegaová čelí podezření z organizace akcí, které hrubě narušují veřejný pořádek, a z podněcování sociální nenávisti.

Web BBC popisuje, že prezident Alexander Lukašenko má přezdívku „poslední evropský diktátor“ - je u moci 27 let.

Představitelé běloruské opozice podle BBC předpokládali, že k přemístění Sapegaové a Prataseviče z vazby do domácího vězení může dojít a že běloruské úřady se tím pokusí docílit zmírnění sankcí uvalených západními zeměmi.

Na podobě nových kroků, jimiž chce Evropská unie omezit režim běloruského autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka a vymezit se proti porušování lidských práv v Bělorusku, se tento týden shodli ministři zahraničí členských zemí. EU zakázala mimo jiné dovoz ropných produktů a potaše z Běloruska. Východoevropská země je přitom podle Reuters největším výrobcem potaše na světě. Na unijním sankčním seznamu proti Bělorusku nyní figuruje 166 jmen.

Zdroje: