Praha zlevní roční kupony MHD o necelou tisícovku

- Aktuality autor: str

Praha od července zlevní roční kupony na MHD. Místo 4750 korun vyjde nově roční jízdenka na 3650. Sazby na ostatní typy jízdného se měnit nebudou. Rodiče s dětmi do tří letou čeká jízda zdarma. Platit se nebude ani za čtyřnohé miláčky. Cestující, kteří si kupon na letošní rok již koupili, dopravní podnik kompenzovat nehodlá.

Roční kupon pražské MHD od července vyjde na 3650 korun

Roční kupon pražské MHD od července vyjde na 3650 korun,zdroj: Profimedia.cz

Praha chce na lepší cenu přilákat více cestujících a zároveň tím vykompenzovat výpadek na vybraném jízdném. Zlevněné jízdné vyjde hlavní město na 400 milionů.

Zástupci koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (zelení, KDU-ČSL a STAN) se inspirovali v rakouské Vídni, která na obdobný plán nalákala do MHD 100 tisíc nových cestujících. V metropoli o 1,7 milionu obyvatel dnes MHD využívá půl milionu lidí.

Pokud pražští polici se svým plánem uspějí, budou muset posílit kapacitu MHD. Dopravní podnik to vyjde na dalších 200 milionů korun. V případě metra trasy C nevyhnutelně narazí na problém, protože další vlaky se už kvůli vytížení trasy na koleje nevejdou.

Pro zatraktivnění MHD chystá pražský magistrát rovněž výstavbu nových parkovišť. Politici by navíc chtěli zpoplatnit vjezd do města. V takovém kroku jim ale brání současná legislativa.

Pražský dopravní podnik (DPP) denně přepraví 3,3 milionu cestujících. Lidé nejčastěji volí jízdenku na měsíc, kterou si pořizuje 2,27 milionu pasažérů, roční využívá 169 tisíc cestujících. V roce 2013 DPP za jízdné utržil 4,2 miliardy korun, z toho 3,2 miliardy bylo za všechny předplatné kupony.

 

Tagy: Praha DPP kauza Opencard pražská MHD městská hromadná doprava

Zdroje: ČTK