Bohatý architekt je mýtus. Nástupní mzda není ani průměrná

- Aktuality autor: str

Drtivá většina absolventů architektury (85 procent) při nástupu do zaměstnání nedosáhne ani na průměrnou mzdu. Vyskakovat si nemůžou ani projektanti. Až 40 procent vysokoškoláků se musí spokojit s méně než 20 tisíci hrubého. Průměrná mzda v Česku je přitom lehce nad hranicí 25 hrubého.

Čerství absolventi architektury to nemají zrovna nejlehčí. Ilustrační snímek

Čerství absolventi architektury to nemají zrovna nejlehčí. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Na průměrnou mzdu si absolventi oborů, které se všeobecně považují za výjimečně lukrativní, musí počkat pět let. Údaje o jejich mizerném ohodnocení vyplývají z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2015 společnosti CEEC Research a SGCP, divize Weber.

O něco lépe na tom jsou projektanti inženýrských staveb, kteří v pětině případů dosáhnou na lehce nadprůměrných 25 až 30 tisíc korun. Ani práce v projekční kanceláři nebo architektonickém ateliéru ovšem není výhrou v loterii. Na hranici 35 až 40 tisíc hrubého se dostane maximálně 12 procent absolventů. O štěstí mohou mluvit tři jedinci ze 100, kteří hranici 40 tisíc pokoří.

"V rámci několikaleté devastace stavebnictví v minulých letech se tento obor stal neatraktivním. Mnoho lidí z oboru odešlo, pro studenty není projektování perspektivní. Vychovat projektanta trvá roky, a tak se snažíme o udržení těch kvalitních. Tlak tu samozřejmě je, životní náklady rostou. Selektivně hledáme v mzdových požadavcích rovnováhu, byť to není lehké," osvětluje situaci Ivo Kovalí, ředitel společnosti Arch.Design. 

Problém dle mnohých architektů a stavařů leží jinde. Hodinové ohodnocení řemeslníků společnost vnímá jako běžné, u architektů je tomu jinak.

"Když si domů pozvu člověka na opravu kotle, zaplatím kolem tisícovky a pán je za 40 minut pryč. Když si necháte na autě vyměnit olej, zaplatíte za otočení šroubu na vaně opět něco kolem tisícovky a nikdo se ani nepozastaví. Když však napíšu do výběrového řízení podobnou hodinovou sazbu za odborníka s třicetiletou praxí, který je svým autorizačním razítkem zodpovědný za stamilionové stavby, tak potom nemám šanci uspět," tvrdí ředitel stavební společnosti Valbek Lukáš Hruboň.

Kvalitních architektů bude nedostatek

Do budoucna hrozí, že kvalitních architektů a projektantů bude nedostatek. Velké množství absolventů volí jinou profesi už dnes. Architekti najdou dobré uplatnění například v odvětvích grafiky a designu.

"Smutné je, že nejen nadaní mladí, ale i zkušení technici odcházejí z finančních důvodů mimo obor. Společenská prestiž projektanta není velká, finančně málo zajímavá, perspektiva zlepšení nijak zářná. Tudíž zde jde o absolutně zmařenou investici státu do technické inteligence, kterou nepodporuje, ačkoliv jde o významnou součást motoru ekonomiky, kultury národa a základu konkurenceschopnosti," uzavírá generální ředitel projektové a inženýrská společnosti Sudop Group Pavel Havlíček.

V neposlední řadě se nabízí otázka, zda jsou nízké platy ve značně specifickém oboru skutečně důsledkem špatného trhu nebo neochoty vedení velkých společností mladé inženýry příslušně ohodnotit. 

Tagy: Česko vysoké školy české školství pracovní trh vzdělání a výchova

Zdroje: ČTK