Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Pozměněný návrh pandemického zákona míří do Sněmovny, Piráti a STAN ho kritizují

Pozměněný návrh pandemického zákona míří do Sněmovny, Piráti a STAN ho kritizují
Podle Bartoše by se mohlo rozhodovat více regionálně, epidemickou situaci by mohli posoudit zřizovatelé škol jako obce, kraje či přímo ředitelé | zdroj: Profimedia

Vláda schválila návrh zákona o mimořádných opatřeních, sdělil premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Urychlené projednání pandemického zákona ve Sněmovně žádali hejtmani, když o víkendu vyjednávali s vládou o prodloužení nouzového stavu. Návrh zákona, jak ho připravilo ministerstvo zdravotnictví, se liší jen v detailech od znění, které schválila vláda už loni v květnu.

Ministerstvu zdravotnictví dává návrh pravomoci vydávat opatření například pro hromadnou dopravu, obchod, kadeřnictví a další služby nebo hromadné akce. Doplněné odstavce řeší povolání armády, policie a vyčlenění peněz ze státního rozpočtu. Upravují nově také možnosti pro epidemiologické šetření včetně provozu mobilní aplikace a trasování call centry.

Zákon schválený vládou loni v květnu měl platit do konce loňského roku a umožnit rozhodování bez nouzového stavu, Sněmovna ho ale neprojednala. Ministerstvo zdravotnictví by díky němu mělo dostat pravomoc vydávat po předchozím souhlasu vlády mimořádná opatření s celostátní působností, která neumožňuje současný zákon o ochraně veřejného zdraví.

Podle důvodové zprávy k návrhu jsou ustanovení zákona o ochraně veřejného zdraví nepřehledná a zastaralá, neumožňují na epidemii adekvátně reagovat. Přesně vypočítává, že ministerstvo či hygienické stanice mohou omezit stravování, ubytování, trhy a další hromadné akce nebo cestování a dopravu na určitém území.

Navrhovaný zákon pak má navíc umožňovat omezit nebo stanovit podmínky pro provoz veřejné hromadné dopravy, vysokých škol, obchodů včetně obchodních center, výroby, služeb, jako jsou holičství, kadeřnictví, manikúra, pedikúra, kosmetika, masáže, solária nebo tetovací salony. Podobně regulovat bude možné také koupaliště, bazény či sauny. Zakázat nebo omezit počtem osob a dalšími podmínkami bude možné konání veřejných i soukromých akcí. Ve vztahu k nemocnicím zákon povolí nařídit vyčlenění kapacit, používání ochranných prostředků nebo zakázat návštěvy. Za porušení nařízení by mohla hrozit pokuta až tři miliony korun.

Návrh zákona z minulého května

Vláda loni zákon připravený pod tehdejším ministrem Adamem Vojtěchem (za ANO) schválila 7. května. Jeho cílem bylo umožnit vládní opatření i po konci nouzového stavu, který platil od 12. března do 17. května 2020. Tehdejší plán vlády pro rozvolňování měl končit až o týden později než nouzový stav.

Ve Sněmovně se ale předpis od té doby nedostal ani přes první čtení. Ministr Vojtěch přitom po jeho schválení uvedl, že do konce září by měla být připravena komplexní revize legislativy v souvislosti s epidemií. Týkat se to mělo ústavního zákona o bezpečnosti České republiky, krizového zákona i zákona o ochraně veřejného zdraví, řekl ministr. Vojtěch ale v čele ministerstva ještě před koncem září skončil, nahradil ho Roman Prymula a toho po zhruba měsíci současný šéf resortu Jan Blatný (za ANO).

Babiš v říjnu uvedl, že nejde o podcenění situace. „Já nevnímám nějakou snahu, že bychom nechtěli tento zákon posunout dopředu. Ale samozřejmě jsou tam priority z hlediska daňových balíčků, z hlediska ošetřovného, z hlediska rozpočtu a tak dále,“ řekl. Podle tehdejšího vyjádření ministra Prymuly byla opatření natolik silná, že bylo korektnější jejich vyhlášení v rámci nouzového stavu.

Piráti a STAN nesouhlasí

Vláda podle koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) porušila svůj slib hejtmanům i opozici, když dnes místo pandemické novely těchto stran předložila vlastní verzi předpisu, téměř stejnou jako loni. Předloha, kterou dnes schválila vláda, postrádá parlamentní kontrolu opatření a neřeší kompenzace, kritizují Piráti a STAN v tiskové zprávě.

Návrh zákona, jak ho připravilo ministerstvo zdravotnictví, se liší jen v detailech od znění, které schválila vláda už loni v květnu. „Je to od vlády podraz na občany, protože předložila téměř doslovně okopírovaný text, který poslanci již v květnu odmítli projednat,“ uvedl předseda poslanců Pirátů Jakub Michálek.

Premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil dnešní projednání pandemického zákona o víkendu, kdy vláda po dohodě s hejtmany na jejich žádost vyhlásila nový nouzový stav. Má být podle něj základem pro chystaná jednání s opozicí o další podobě boje proti covidu-19. Babiš očekává, že ani za 14 dní se Česko neobejde bez nouzového stavu a souvisejících opatření.

Je to od vlády podraz na občany, protože předložila téměř doslovně okopírovaný text, který poslanci již v květnu odmítli projednat.

Ve vládním předpisu postrádají Piráti a Starostové parlamentní kontrolu, která by zajišťovala odůvodněnost opatření. „Neřeší se v ní kompenzace pro poškozené, lepší ochrana lidí proti nesmyslným zákazům před soudem. Není tam ani covidové testování na pracovištích nebo rozumnější nastavení trestů tak, aby neplatily zvýšené tresty za činy nesouvisející s pandemií,“ doplnil Michálek.

Připomněl, že Piráti v lednu předložili vládě svůj návrh pandemického zákona, který uvedené záležitosti upravuje. „Tolik by neomezoval práva či svobodu lidí, ale naopak pomohl efektivně řešit pandemii a byl jí takříkajíc šitý na míru,“ uvedl Michálek. Kabinet se proti zájmu občanů snaží tlačit svou verzi, míní.

Pirátský návrh zavádí pandemický stav schvalovaný a ukončovaný Sněmovnou. Při něm lze vydávat mírnější opatření po skončení nouzového stavu. Zavádí nutnost odůvodnit každé opatření a popsat jeho přínos. Má garantovat i spravedlivý a jasný postup při náhradách škody pro každé jednotlivé opatření a zakotvit právo občanů se obrátit na Nejvyšší správní soud, pokud by se cítili opatřením neprávem poškozeni.

Zdroje: