Potvrzeno vědci: Škola začínající před 8:30 škodí zdraví studentů

- Magazín autor: roj

Dospívající ve věku od 15 do 19 spí často méně než potřebných osm hodin, což s sebou nese rizika zdravotních problémů, včetně sklonu k obezitě a větší nehodovosti. Podle vědců Americké pediatrické akademie by vše vyřešilo posunutí začátku vyučování na pozdější hodinu. Ideálně tak, aby škola nezačínala dřív než v 8:30, píše francouzský deník Le Figaro.

Brzké vstávání do školy ohrožuje zdraví adolescentů (ilustrační snímek)

Brzké vstávání do školy ohrožuje zdraví adolescentů (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

S nástupem puberty se biologické hodiny mění. Dospívající mládež usíná v průměru o dvě hodiny později, ale vyučovací rozvrh se nemění. Prudce narůstají zdravotní problémy, nemoci a počet nehod.

Vědci z americké Minnesotské univerzity sledovali osm středních škol, na nichž začínala výuka v 08:55 místo v 07:35. Počet automobilových nehod, na nichž se podíleli tito středoškoláci, klesl o 70 procent. "Výzkum ukázal, že adolescenti, kteří dostatečně spí, jsou vystaveni menšímu riziku obezity a deprese. Mají lepší známky a kvalita jejich života je vyšší," vysvětluje pediatrička Judith Owensová, hlavní autorka jedné ze studií o spánku.

Tato zjištění potvrzuje francouzský Národní ústav pro prevenci a výchovu ke zdraví (INPES): 30 procent dospívajících ve věku od patnácti do devatenácti let nespí dostatečně a 25 procent patnáctiletých spí méně než sedm hodin denně.

"Minimální doba spánku se má u osob tohoto věku pohybovat mezi osmi a devíti hodinami denně a večer by neměly chodit spát později než ve 22:00," uvádí lékař Jean-Pierre Giordanella. V době internetu však není začátek vyučování ve škole jediným problémem studentů. Spánek mládeže narušují rovněž moderní technologie.

Nedostatek spánku zhoršuje schopnost učit se novým věcem a dovednostem. Dochází také ke ztrátám bdělosti a koncentrace pozornosti během dne. Málo spánku způsobuje rovněž zhoršenou náladu, bolesti hlavy, deprese. Nedostatek spánku se také spojuje s obezitou: člověk zoufale pociťuje nedostatek energie, kterou se snaží doplnit místo spaní jinou cestou. Nové studie odhalily, že během spánku dochází v mozku k vyplavování toxických látek, které se v něm nahromadily přes den.

Ve Francii se objevily názory, že začátek výuky na středních školách by rovněž mohl být upraven podle toho, zda je zimní či letní čas. Ve společnosti mimo to vládne diktatura časného vstávání, ačkoli existuje biologická realita: někteří jsou "sovy" a vyhovuje jim pozdější odchod na lože, jiní jsou zase "ranní ptáčata" a chodí brzy spát. Kdyby část populace zahajovala svůj denní režim později, mohlo by to přinést výhody v dopravě, neboť by se uvolnily ranní špičky.

Tagy: Francie zahraničí Spojené státy americké zajímavosti a kuriozity zdraví a životní styl vědecký výzkum a studie

Zdroje: ČTK