Posselt: O vysídlení sudetských Němců se musí mluvit
24. 5. 2015 – 13:21 | Zpravodajství | pal

Podle nejvyššího představitele Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernarda Posselta je nutné, aby se hovořilo o vysídlení sudetských Němců z poválečného Československa a podobná situace se už nikdy neopakovala. Posselt to řekl ve svém projevu na 66. sudetoněmeckém sjezdu v Augsburgu.
"Je pro nás zásadní, aby se bez zkrášlování a bez zamlčování mluvilo o zločinech vyhánění ve smyslu 'už nikdy více'. Jen tak můžeme dosáhnout toho, že už se tyto zločiny nebudou stále dokola opakovat," prohlásil Posselt.
"Vyhnání nebylo vedlejší škodou druhé světové války, byl to chladnokrevně naplánovaný válečný zločin," řekl Posselt. Zdůraznil, že Sudetoněmecké krajanské sdružení nechce popírat příčinné souvislosti a že si je vědomo toho, že někteří sudetští Němci se v době nacistické vlády vážně provinili. "Neexistuje ale žádná kolektivní vina. Vina je osobní kategorie," uvedl.
Posselt rovněž mluvil o potřebě smíření sudetských Němců s Čechy. Dobrým příkladem podle něj je spolupráce při obnově pohraničí a společné hledání kořenů jednotlivých obcí.
Šéf sudetoněmeckého spolku pochválil Brno
Nejvyšší představitel sudetských Němců také ocenil krok města Brna, které vyjádřilo lítost nad odsunem německy mluvícího obyvatelstva, při němž zemřelo 1700 lidí. Poděkoval také českému vicepremiérovi Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL), který na sjezdu vystoupil prostřednictvím předtočené zdravice a oslovil sudetské Němce jako krajany.