Porušení zákazu kouření by mohlo být dražší. Němeček navrhuje tisícové pokuty

- Aktuality autor: pal

Za porušení zákazu kouření ve veřejných prostorách by podle návrhu ministerstva zdravotnictví mohla kuřákům hrozit pokuta až ve výši pěti tisíc korun. Provozovatelé hospod by museli sáhnout mnohem hlouběji do kapsy a zaplatili by až 50 tisíc korun. Ministr Svatopluk Němeček v pátek představil základní body návrhu protikuřáckého zákona, který by mohl platit už od příštího roku.  

Ministr Svatopluk Němeček v pátek představil své návrhy protikuřáckého zákona

Ministr Svatopluk Němeček v pátek představil své návrhy protikuřáckého zákona,zdroj: Profimedia.cz

Výše pokuty není podle ministra likvidační, tak jako je tomu např. v Irsku, kde jde o 3000 eur, tedy zhruba 81 tisíc korun.

Až miliónová pokuta by naproti tomu měla hrozit za prodej alkoholu či tabákovým výrobkům mladistvým. V souvislosti se zákonem by také měly být posíleny pravomoci České obchodní inspekce nebo České zemědělské a potravinářské inspekce.

Ministr chce kromě toho založit fond na podporu projektů spojených s prevencí před užíváním návykových látek. Němeček je přesvědčený, že návrh zákona bude mít v parlamentu podporu. "V tomto jsme hodně zaostali za zbytkem civilizované Evropy. V okamžiku, kdy toto opatření bude schváleno, tak se pouze dostaneme do hlavního proudu evropských zemí, co se týče ochrany před kouřením," dodal ministr.

Zákon má také zavést úplný zákaz kouření v restauracích a na koncertech či tanečních zábavách. Důvodem přísných opatření je ochrana nejen návštěvníků, ale také zaměstnanců před důsledky pasivního kouření.

Zákaz by se podle ministra měl vztahovat i na elektronické cigarety, i když jejich škodlivost není tak velká. Návrh také počítá s tím, že restaurace budou muset nabízet jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo. Pokud návrh stihne parlament schválit včas, platit by mohl už od příštího roku. 

Tagy: ministr zdravotnictví zákaz kouření

Zdroje: ČTK