Úplný zákaz kouření v restauracích? Podle ministerstva už od roku 2016

- Aktuality autor: roj

Úplný zákaz kouření v restauracích, na koncertech, v kinech či ve sportovních halách by mohl v Česku platit už od ledna příštího roku. Návrh zákona o ochraně zdraví, který připravilo ministerstvo zdravotnictví, zároveň přikazuje, že v nápojových lístcích musí být vždy jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo.

Konec zakouřených hospod? (ilustrační snímek)

Konec zakouřených hospod? (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

Kromě klasických cigaret se má zákaz vztahovat i na elektronické cigarety a bylinné výrobky ke kouření, prakticky zakázané budou například automaty na cigarety.

Zákon stanoví i pravidla pro prodej alkoholu – kromě levného nealka bude moct například Česká obchodní inspekce až na dva dny zavřít podnik, ve kterém najde opilé nezletilé.

Návrh zákona vychází z předlohy, kterou během svého funkčního období připravil bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger, je ale v některých případech ještě radikálnější.

V tuto chvíli platí zákaz kouření ve veřejných budovách, vlacích, na nádražích a na zastávkách. Majitelé restaurací si mohou zvolit, zda chtějí mít kuřácká či nekuřácký podnik. Pokud chtějí oba typy kombinovat, musí zajistit stavebně oddělené prostoty.

Tagy: Česko restaurace Ministerstvo zdravotnictví návrh zákona zákaz kouření

Zdroje: ČTK