Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -1°C Oblačno

Poprvé od začátku června přibylo přes 300 nakažených, stouplo reprodukční číslo

Poprvé od začátku června přibylo přes 300 nakažených, stouplo reprodukční číslo
Fronta na covid testování na Smíchově | zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

V úterý přibylo v Česku 317 potvrzených případů koronaviru. Poprvé od 8. června tak denní nárůst překročil hranici tří stovek případů.

Reprodukční číslo se opět zvýšilo na 1,45, což je letos nejvíce. Stejnou hodnotu mělo také v pondělí a rovněž první dva dny roku. Na 100 000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 16 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti pondělí zvýšilo o dva. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Úterní nárůst nakažených byl o více než 200 případů vyšší než před týdnem. Minulé úterý byl ale svátek a ve volných dnech se méně testuje. Laboratoře tento týden provedly zhruba 84 000 testů, minulý týden jich bylo přibližně 39 000. Pozitivita preventivních testů se zvýšila na 0,17 procenta. V případe diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky, je pozitivních 2,1 procenta vzorků.

Možnost preventivního testování hrazeného ze zdravotního pojištění zřejmě od září ztratí lidé, kterým nic nebrání v tom, aby se nechali naočkovat. Předpokládá to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Lidé bez dokončeného očkování test potřebují třeba k návštěvě restaurace, kadeřnice nebo kina. Vojtěchův poradce a epidemiolog Rastislav Maďar ČTK sdělil, že v září bude zároveň opět zavedeno testování ve školách a v zaměstnání.

V nemocnicích bylo k úterý s covidem 30 lidí. Počet pacientů se tak proti pondělí o čtyři snížil. V těžkém stavu zůstávají dva hospitalizovaní. Za uplynulých deset dní zemřeli s koronavirem dva lidé. Od začátku epidemie eviduje ministerstvo 30 335 obětí.

Incidenční číslo roste už týden v řadě. Nejhůře je na tom Praha, kde na 100 000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dní 42 nakažených. Následují Plzeňský kraj s 38 případy a střední Čechy s 20 případy na 100 000 obyvatel. Relativně nejlépe je na tom Karlovarský kraj, kde má incidenční číslo hodnotu 3,8.

Reprodukční číslo na dnešních 1,45 stouplo z úterních 1,37. Údaj ukazuje, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Pokud je vyšší než jedna, epidemie zrychluje. Před měsícem bylo reprodukční číslo pod 0,7.

Očkování proti covidu v úterý podstoupilo zhruba 89 500 lidí, asi o 4000 méně než v pondělí. Od prosincového začátku vakcinace aplikovali zdravotníci v Česku dosud 9 156 505 dávek vakcíny. Dvě dávky dostalo téměř 3,9 milionu lidí.

Od pondělí fungují v Praze dvě centra, kde je možné se nechat očkovat bez předchozí registrace. „Za dnešek (úterý) do obchodního centra na Chodově přišlo 814 lidí a na pražské hlavní nádraží přes 400. Zdá se, že možnost rozhodnout se pro očkování „tady a teď“ lidem vyhovuje,“ uvedl Vojtěch na twitteru. V následujících dnech by měla být otevřena další centra na nádražích, zejména v krajských městech nebo v místě dopravních uzlů.

Zdroje: