Pomozte nám, vyzývají Rusko separatisté na východě Ukrajiny

- Aktuality autor: Alina Holušová

Proruští separatisté na východě Ukrajiny i po vypršení ultimáta dál obsazují objekty místních samospráv a žádají Moskvu o pomoc. Ukrajinské vedení sice spustilo protiteroristickou operaci, bezpečnost ale zatím neklade rebelům žádný odpor. Kyjev ve snaze zmírnit napětí nabídl východnímu regionu referendum, separatisty to ale nijak neuklidnilo.

Proruský separatista stojí před vlajkou 'Doněcké republiky'

Proruský separatista stojí před vlajkou 'Doněcké republiky',zdroj: Isifa.com

Objekty místních samospráv a policejní služebny proruští rebelové drží už v nejméně jedenácti východoukrajinských městech.

Nejkritičtější situace je dnes ve Slavjansku, stotisícovém městě na severu Doněcké oblasti, kde se proruští radikálové zmocnili policejní stanice, kanceláře tajné služby, radnice a letiště. Jejich vůdce dnes požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc v boji proti proevropské vládě v Kyjevě.

"Vyzýváme Rusko, aby nás ochránilo a nedovolilo genocidu donbaského lidu. Žádáme prezidenta Putina, aby nám pomohl," uvedl v prohlášení vůdce separatistů Vjačeslav Ponomarjov. Kyjev podle něj vyslal do Slavjanska tisíc žoldnéřů s tanky. "S nacisty budeme bojovat," řekl Ponomarjov.

Putin je znepokojen

Putin podle mluvčího Dmitrije Peskova sleduje situaci na východě Ukrajiny s velkým znepokojením a dostává odtud mnoho žádostí o pomoc. "Z východoukrajinských regionů bohužel přichází mnoho podobných žádostí," řekl mluvčí v komentáři k informacím ze Slavjanska. "Jsou adresovány osobně Putinovi s prosbou pomoci, tak či onak zasáhnout," dodal Peskov. Na další dotazy odmítl odpovědět.

Zprávy o útocích proruských ozbrojenců dnes přišly kromě Slavjanska i z východoukrajinských měst Horlivka a Ždanivka. V Luhansku dali separatisté místním úřadům čas do středy, aby jejich požadavky byly splněny.

Žádají absolutní nezávislost na Kyjevu, uznání svého "lidového hnutí" a osvobození zadržených osob. Pokud úřady jejich požadavky odmítnou, za další vývoj prý vzbouřenci neručí.

Kyjev nabízí referendum

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov dnes v reakci na vývoj na východě země nevyloučil referendum o jednotě Ukrajiny. Je přesvědčen, že by se v něm většina vyjádřila pro jednotnou Ukrajinu.

Hlasování by se mohlo konat společně s prezidentskými volbami, které se uskuteční 25. května. Prezident dodal, že protiteroristická operace proti proruským ozbrojencům, kteří obsadili úřady na východě země, začne brzy a region tak bude "brzy stabilizovaný".

Ukrajina dala zároveň najevo, že by v reakci na pronikání ruských agentů mohla uzavřít východní hranice. Náměstek ukrajinského ministra zahraničí Danylo Lubkivskyj v Kyjevě prohlásil, že v případě přímé ruské intervence budou podle něj ukrajinské jednotky "náležitě reagovat".

Kyjev by zároveň přivítal "společnou mírovou operaci" s OSN, řekl dnes v telefonickém rozhovoru s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem prezident Turčynov.

"Přivítáme, bude-li s vaší pomocí provedena společná protiteroristická operace na východě. Specialisté a pozorovatelé by tak mohli sami potvrdit legitimitu a oprávněnost našich akcí," řekl Turčynov. Pan Ki-mun podle agentury Unian na žádost přímo nereagoval.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes prohlásil, že jeho země do dění na Ukrajině nezasahuje. Na východě země podle něj nejsou žádní ruští agenti. Podle ministra je v ruském zájmu, aby Ukrajina zůstala jednotná; všichni občané ale musí mít stejná práva. 

Zeman volá po mírovém řešení

K dění na Ukrajině se dnes vyslovila i Čína. Ministr zahraničí Wang v Pekingu prohlásil, že krize na Ukrajině může být ukončena jen politickým jednáním.

Podobného názoru je i český prezident Miloš Zeman, který nesouhlasí s vojenským zásahem proti separatistům a je pro jednání ukrajinské vlády s představiteli ruskojazyčných regionů v zemi. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček zároveň odmítl, že by prezident prosazoval útok NATO na Rusko, pokud bude Moskva vojensky intervenovat i na východě Ukrajiny.

Tagy: Rusko Ukrajina krize Donbaská oblast Donbas separatisté

Zdroje: ČTK