Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes 0°C Skoro jasno

Politický lobbing expremiéra Camerona. Podle BBC získal ve zkrachovalé firmě asi 10 milionů dolarů

Politický lobbing expremiéra Camerona. Podle BBC získal ve zkrachovalé firmě asi 10 milionů dolarů
Cameron v britském parlamentu čelí otázkám poslanců ohledně snah přesvědčit vysoce postavené vládní činitele, aby do společnosti Greensill před vyhlášením insolvence letos v březnu investovali miliardy liber z veřejných peněz | zdroj: Profimedia

Bývalý britský premiér David Cameron si za dva a půl roku, kdy působil na částečný úvazek jako poradce finanční společnosti Greensill Capital, přišel zhruba na deset milionů dolarů (téměř 217 milionů Kč) hrubého.

Uvedl to investigativní pořad BBC Panorama, Cameronův mluvčí ale uváděnou částku zpochybnil a odmítl i náznaky, že se Cameron dopouštěl něčeho nekalého. Pro firmu, která letos v březnu zkrachovala, pracoval někdejší konzervativní premiér od roku 2018.

Předloni Cameron podle BBC prodal akcie Greensill Capital za 4,5 milionu dolarů, další příjem měl z platu a odměn. Novináři BBC Panorama uvedli, že získali dopis, který Greensill Capital poslala Cameronovi a který se týkal hodnoty akcií.

Cameronův mluvčí podle agentury AP uvedl, že expremiér rozhodně nezískal takové peníze, o jakých mluví BBC Panorama. Cameron podle něj až do loňského prosince neměl tušení, že firmě Greensill Capital hrozí krach. „Po celou dobu jednal v dobré víře a neudělal nic špatného,“ řekl mluvčí.

Cameron v britském parlamentu čelí otázkám poslanců ohledně snah přesvědčit vysoce postavené vládní činitele, aby do společnosti Greensill před vyhlášením insolvence letos v březnu investovali miliardy liber z veřejných peněz. Její investoři čelí ztrátám v řádu miliard liber.

Firma poskytovala služby společnostem, které nechtěly čekat, až zákazníci zaplatí za zboží či služby. Za malý poplatek tak společnost zaplatila dodavatelům, jakmile doručili zboží. Své peníze dostala zpět, až zákazník zaplatil.

Zakladatel firmy Greensill Capital, australský bankéř Lex Greensill, působil jako neplacený poradce Davida Camerona. Ten vedl britskou vládu v letech 2010 až 2016. Cameronovo působení ve firmě v Británii vedlo k sérii vyšetřování a vyvolalo otázky týkající se politického lobbingu. Jeden z klientů Greensill Capital, ocelářská společnost Liberty Steel, požádala o finanční podporu britskou vládu. Potíže Liberty Steel ovlivnily i českou součást Liberty Ostrava.

Parlamentní výbor v květnu došel k závěru, že Cameron sice pravidla týkající se lobbingu neporušil, bývalému premiérovi ovšem podle něho „chyběla soudnost“.

Labouristická opozice Camerona kritizuje za to, že z Greensillu odešel s takovou sumou peněz za práci na částečný úvazek pro společnost, která zkrachovala. Opozice například i tvrdí, že Cameron využil své politické kontakty pro osobní obohacení.

Zdroje: