Policie před zahájením výstavy zabavila originály komiksů Saudka

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Namísto zahájení předaukční výstavy dnes v pražském Topičově salonu zasahovali kriminalisté. Přišli zabavit originály legendárního komiksu Káji Saudka Muriel a andělé, který se měl za několik dní nabízet v dražbě s vyvolávací cenou 5,9 milionu korun. 

Policie (ilustrační foto)

Policie (ilustrační foto),zdroj: Profimedia.cz

Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan na místě řekl, že policie zasahovala na základě trestního oznámení. Majitel aukční síně Jiří Rybář sdělil, že trestní oznámení podala Saudkova rodina, která podobně zasahovala i při předchozích aukcích jiných děl Káji Saudka.

Podle Hulana se bude věc pravděpodobně vyšetřovat pro trestný čin podílnictví, zatím není žádná podezřelá osoba. Policisté museli počkat, až bude kompletní dílo na místě. Důležité bylo zajistit kompletní dílo, které bylo podle policie považováno 40 let za nezvěstné. Poté budou kriminalisté kontaktovat osoby, které by mohly s případem souviset. Chtějí vyhledat všechny vlastníky díla, jež bylo od konce šedesátých do začátku devadesátých let nezvěstné, aby se vyjasnil jeho pohyb.

Rybář je přesvědčen, že dílo vlastní sběratel, který ho do aukce nabídl. Podepsal s ním standardní smlouvu, kterou uzavírá při každém převzetí díla do aukce. Galerista věří, že se dílo brzy vrátí a aukce komiksu bude pouze odložena. Všechny ostatní položky, které měly být v aukci 16. února nabízeny, se budou dražit podle plánu.

Saudkův komiks Muriel a andělé měl být součástí předaukční výstavy. V nabídce společnosti 1. Art Consulting byla připravena díla starých mistrů, klasické moderny i současných tvůrců. Stěžejní dílo historie českého komiksu mělo být nabídnuto za vyvolávací cenu 5,9 milionu korun. Pokud by se nenašel zájemce o celý komplet 131 stran, měl být soubor rozprodáván po jednotlivých listech. Obálka by se vyvolávala za 80.000 až 100.000 korun, ostatní strany by začínaly na částkách od 12.000 do 50.000 korun.

Slavné dílo Káji Saudka a Miloše Macourka, které před čtyřmi lety z ankety na serveru Komiksárium vzešlo coby nejlepší český komiks všech dob, vyšel koncem ledna v Albatrosu. Saudek projekt obohatil o jemnou sebeironii, prošpikoval ho řadou odkazů a děj vykreslil na netypický čtvercový formát, který mu nabízel nové kompoziční možnosti.

Společnost 1. Art Consulting nabízí Saudkova díla pravidelně od roku 2011. V prosinci 2011 se 80 položek prodalo za čtyři miliony korun, nejdráže se prodal komiks Pepík Hipík v rukách extrémních sil z roku 1969. Devět listů stálo 264.000 korun včetně aukční provize. Jedna strana z komiksu Muriel a oranžová smrt se prodala za 192.000 korun včetně provize, vyvolávací cenu tak překročila dvacetinásobně. Saudkův rekord zatím drží olejomalba Černoška, ta se v říjnu 2012 vydražila za 324.000 korun včetně provize.

Kája Saudek, legenda českého komiksu, je skoro osm let v kómatu

- Narodil se 13. května 1935 v Praze v rodině bankovního úředníka spolu se svým mladším dvojčetem, dnes slavným fotografem Janem Saudkem. Na konci války se kvůli svému židovskému původu oba bratři dostali do speciálního koncentračního tábora pro dvojčata. Jen náhodou vyvázli živí a přežili válku i hrůzy holokaustu.

- Už v dětství se Saudkové díky příbuzným seznámili s americkými komiksy, které ovlivnily osud obou bratrů, mnohem více ten Kájův. Protože nemohl studovat, stal se technickým kresličem a kulisákem ve filmových studiích na Barrandově. V 60. letech začal malovat komiksy, které se uplatnily i na filmovém plátně - v roce 1966 použil jeho kresby Miloš Macourek ve filmu Kdo chce zabít Jessii?, o čtyři roky později pak Oldřich Lipský ve snímku Čtyři vraždy stačí, drahoušku.

- Krále českého komiksu z vytvořil z Káji Saudka zejména jeho nezaměnitelný styl: pevná, dynamická linka, nadsázka, ironický odstup, nezbytná erotika a také osobitý humor. Byl přitom nejen výjimečný kreslíř, ale i "lettrista", tedy malíř písma. V druhé polovině 60. let začal experimentovat v oblasti typografie. Typy písma, které použil v časopise Pop Music Express, odrážely mimo jiné i psychedelii spojenou s bigbeatovou kulturou a hippies.

- Jeho neslavnějším dílem je právě Muriel a andělé z roku 1969, která byla před pěti lety vyhlášena nejlepším českým komiksem všech dob. I tomto případě Kája Saudek použil svou oblíbenou metodu, když své hrdiny maloval podle skutečných lidí. Muriel tak dostala tvář a půvaby herečky Olgy Schoberové, hlavního záporného hrdinu generála Xerona pak vytvořil podle svého bratra Jana.

- V době svého vzniku ale nestihla Muriel a andělé vyjít celá a originály díla byly dlouho považovány za ztracené. Milovníci kreslených příběhů mohli první díl Muriel dlouho znát jen z méně kvalitních reprodukcí, až letos vydalo nakladatelství Albatros komiks v plné kráse. Už v prosinci 2009 vyšlo restaurované pokračování nazvané Muriel a oranžová smrt.

- Kája Saudek nakreslil i řadu dalších komiksů, které se zařadily mezi české legendy. V první polovině 70. let ještě některé vyšly v časopisu Mladý svět (Lips Tullian, Černý Filip), později ale mohly spatřit světlo světa jen napůl utajeně ve speleologickém časopise (Tajemství zlatého koně, Po stopách sněžného muže, Peruánský deník či Arnal a dva dračí zuby).

- Po listopadu 1989 dostal novou šanci ukázat své umění, novější tvorba ale už podle kritiky vesměs nedosahuje kvalit předchozích let. Opět také vyšly prakticky všechny Saudkovy starší komiksy, někdy ale jen díky pečlivému pátrání po původních předlohách, které se během let dostaly do rukou nejrůznějších majitelů. Některé originály, jako třeba Muriel a andělé, byly dokonce považovány za zcela ztracené.

- Životem slavného komiksového kreslíře - podobně jako v případě jeho bratra Jana - prošla řada žen, oženil se ale jen jednou. S manželkou Johanou má dceru Bereniku, malířku. Nyní je Kája Saudek již téměř osm let v kómatu, do kterého upadl 14. dubna 2006, když mu v krku zaskočilo sousto.

Tagy: výstava

Zdroje: ČTK