USA ani EU nebudou komentovat nový skandál s odposlechy

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Washington ani Brusel nehodlají komentovat skandál kolem obsahu telefonických hovorů, na nichž američtí diplomaté nelichotivými slovy hodnotí přístup svých evropských kolegů k řešení ukrajinské krize.

Hollande a Obama

Hollande a Obama,zdroj: Getty Images

Záznamy citlivé interní komunikace vysokých amerických a unijních diplomatů k situaci na Ukrajině se ve čtvrtek objevily na internetové videosíti YouTube. Představitelka amerického ministerstva zahraničí se za svá slova podle agentury Reuters omluvila.

Na nahrávce z konce ledna probírá náměstkyně ministra zahraničí USA Victorie Nulandová s americkým velvyslancem na Ukrajině Geoffreym Pyattem možnosti, kdo by se mohl stát novým ukrajinským premiérem. Nulandová se také zmínila, že chce, aby do Kyjeva přijel vysoký diplomat OSN, který by podpořil americkou představu nového kabinetu. "Bylo by skvělé to s pomocí OSN slepit a, však víte,... vyjebat s EU," řekla Nulandová.

Americké ministerstvo zahraničí odmítlo nahrávky komentovat, pravost zaznamenaných hovorů ale nepopřelo. Sama Nulandová se Bruselu za své výroky omluvila.

"EU podporuje ukrajinský lid v nynější krizi a uniklé záznamy údajných telefonních konverzací nekomentujeme," řekla dnes novinářům Maja Kocijančičová, mluvčí šéfky evropské diplomacie Catherine Ashtonové. Další mluvčí poznamenala, že odposlechy telefonních hovorů nejsou mezi nástroji, které by unie ve snaze přispět k řešení ukrajinské krize využívala.

Podobná věc se nestala poprvé a EU obvykle veřejně nereaguje, připomněl dnes také nejmenovaný unijní diplomat. "Ale to neznamená, že se zároveň neděje něco, o čem vám neříkáme," sdělil novinářům.

Ostře dnes na výroky Nulandové reagovala německá kancléřka Angela Merkelová, která publikovaný obsah rozhovoru označila za "totálně nepřijatelný". Její mluvčí Christiane Wirtzová zároveň řekla, že kancléřka bezvýhradně podporuje ukrajinskou politiku eurokomisařky Catherine Ashtonové. "Dělá skvělou práci," uvedla Wirtzová.

Nulandová nahrávku označila za "privátní diplomatickou konverzaci" a pozastavila se nad vysokou technickou kvalitou odposlechu.

"Je to působivě profesionální, zvuková kvalita je výjimečná," uvedla. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jennifer Psakiová byla dnes v prohlášení otevřenější, když skandál popsala jako důkaz "dalšího úpadku ruské špionáže".

Podle západních diplomatů míří podezření za odposlech hovorů do okolí ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina, kremelského jestřába známého svými ostrými výpady na adresu západních států. Jeden z jeho poradců Dmitrij Loskutov na Twitteru na záznam telefonních hovorů upozornil. Později podle agentury Reuters tento muž vypověděl, že si záznamu na internetu prostě všiml a odkaz rozeslal.

Sám Rogozin minulý týden Ukrajinu navštívil a jednal s místními proruskými oligarchy. Dnes na svém twitterovém účtu napsal, že "zatímco Západ intrikuje a vyvolává skandály, Rusko pomáhá Ukrajincům navázat přerušenou spolupráci, která přinese tisíce pracovních míst".

Tagy: USA EU skandál s odposlechy

Zdroje: ČTK