Projde-li zrušení lustrací, odejdou lidovci z koalice

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Pokud návrh na zrušení lustrací projde do druhého čtení, odejdou lidovci z vládní koalice. Na tiskové konferenci to dnes oznámil jejich předseda Pavel Bělobrádek, podle něhož by v takovém případě okamžitě rezignovali všichni lidovečtí ministři. Zopakoval, že KDU-ČSL je zásadně proti zrušení lustračních zákonů, což navrhli komunisté. ČSSD i ANO i přes tuto hrozbu počítají s tím, že nezavážou své poslance, aby hlasovali proti.

Zuzana Roithová a Pavel Bělobrádek

Zuzana Roithová a Pavel Bělobrádek,zdroj: isifa/Lidové noviny/FRANTISEK VLCEK

"My jsme jasně upozornili naše koaliční partnery, že v případě, že by bylo prohlasováno, aby šel návrh komunistů na zrušení lustračního zákona do dalšího čtení, je to pro nás důvod ukončit naši koaliční spolupráci," řekl Bělobrádek.

Lidovci chtějí, aby se ve Sněmovně o návrhu komunistů rozhodlo ještě před hlasováním o důvěře nové koaliční vládě. O té se bude hlasovat 18. února. KDU-ČSL v úvodu dnešního jednání poslanců neprosadila, aby dolní komora dokončila projednávání předlohy pevně ještě dnes. Její návrh podpořila drtivá většina poslanců TOP 09 a Starostů, ODS a Úsvitu a jen jednotlivci z řad koaličních ČSSD a hnutí ANO.

Šéfa poslanců sociální demokracie Romana Sklenáka dnešní krok lidovců překvapil. Dozvěděl se o něm prý z médií, aniž by byl předem konzultován. ČTK zopakoval, že jeho strana bude mít o lustracích volné hlasování. "Kvůli komunistickému návrhu na zrušení lustrací se koalice nepochybně nerozpadne," ujistil posléze v reakci premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek zatím neumí předjímat reakci svých spolustraníků. Připustil však, že někteří poslanci se chystají hlasovat pro zrušení lustračních zákonů. Hlasování budou mít volné.

KDU-ČSL se v tomto týdnu již jednou nechala slyšet, že by případné hlasování koaličních partnerů ze sociální demokracie a hnutí ANO pro zrušení lustračního zákona považovala za porušení koaliční smlouvy. Dnes tedy svůj postoj ještě vyostřila.

Podle ministra kultury Daniela Hermana je to pro lidovce "zcela principiální záležitost" a zrušení lustrací by znamenalo "podlomení kontinuity polistopadového vývoje", což by narušilo jejich důvěru v možnost koaliční spolupráce. "V takovém případě jsem okamžitě připraven rezignovat z postu ministra kultury," uvedl Herman.

Bělobrádek doplnil, že by stejně postupovali i zbývající dva lidovečtí členové vlády. "Skutečně nám nejde o ty funkce, bereme to jako možnost ovlivnit ČR pozitivním směrem, ale v případě takových zásadních věcí bychom nemohli pokračovat ve spolupráci," dodal.

Sobotka již dříve uvedl, že sociální demokraté budou mít o lustracích volné hlasování, předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek zase vyjádřil přesvědčení, že i když věc není taxativně stanovena v koaliční smlouvě, nebude žádný poslanec strany hlasovat pro zrušení lustrací. Dnes připustil, že se v tomto odhadu mýlil.

Poslanci se vrátí k lustračním zákonům v úterý

Poslanci se vrátí k projednávání návrhu KSČM na zrušení lustračních zákonů v úterý. Odklad z dneška prosadila ČSSD i za přispění poslanců hnutí ANO a KDU-ČSL. Lidovci ráno uvedli, že pokud nebude předloha komunistů zamítnuta už v úvodním kole projednávání, odejdou z vlády. Chtějí, aby se o ní rozhodlo do hlasování o vyslovení důvěry kabinetu, které je plánováno na přespříští týden.

Proti odkladu byly kluby TOP 09 a Starostové a ODS. Hned po hlasování si vzaly přestávky a schůze byla přerušena do úterního odpoledne.

Návrh na zrušení lustračních zákonů začali poslanci projednávat ve středu. Lidovcům se dnes ráno nepodařilo prosadit, aby pokračovali už dnes jako první bod. Koaliční ČSSD a hnutí ANO jejich návrh nepodpořily.

Lustrační zákony se ale měly nakonec dostat na dnešní jednání stejně, podle pořadí programu. Odročení navrhl šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák. Zdůvodnil to tím, aby kluby měly čas na diskusi o předloze KSČM.

Tagy: ČSSD KSČM KDU-ČSL komunistická totalita hnutí Ano agent StB lustrační zákon

Zdroje: ČTK