Policie obvinila důstojníka StB, žalobce vše zrušil

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Policie v uplynulých dnech obvinila jednoho z bývalých důstojníků Státní bezpečnosti (StB).

Podle ní se v dubnu 1948 podílel na fingovaném převádění lidí, kteří chtěli odejít z tehdejšího Československa, přes falešnou hranici zřízenou na Domažlicku. Dnes to řekl mluvčí Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Jan Srp. Podle něho však státní zástupce usnesení o zahájení trestního stíhání vzápětí zrušil s požadavkem, aby policie doplnila některé důkazy. 

Státní bezpečnost měla podle Srpa u Domažlic připravenou fingovanou výslechovou místnost, kam uprchlíky odváděla. Ti se domnívali, že své příběhy vykládají americkým nebo německým vojákům, proto vypovídali vše o protikomunistické činnosti. "Posléze byli pozatýkáni a jakoby fingovaně předáni československým bezpečnostním orgánům," uvedl Srp. 

Podle něho bylo cílem akce získat informace tom, jací další lidé chtějí opustit republiku. "Státní bezpečnost již krátce po únoru 1948 vyvíjela vlastní iniciativu formou provokačních akcí, které směřovaly k vytváření situací umožňujících zatýkaní nepohodlných osob," citoval mluvčí z usnesení o zahájení trestního stíhání. Uprchlíci, kteří se domnívali, že jsou již za hranicemi, prý mnohokrát své výpovědi přeháněli, což mělo za následek další zatýkání. 

Policie chce podle dřívějších informací médií obvinit více než devadesátiletého Evžena Abrahamoviče z Prahy. Po druhém bývalém příslušníkovi StB Emilu Orovanovi, který prý od roku 1968 nežije v ČR, policie prostřednictvím Interpolu pátrá. 

Pokud policie muže obviní, hrozí jim za zneužití pravomoci veřejného činitele, podle tehdy platného zákona za zločin zneužití moci úřední, pět až dvanáct let vězení.

Tagy: soud Česko zalobce svinstvo komunismus propusteni StB

Zdroje: ČTK