Policie nalákala somálského piráta na film o pirátství a úspěšně ho zatkla

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Belgická policie zatkla údajného vůdce somálských pirátů, který přepadl belgickou loď a kterého poté tajná služba vylákala do Bruselu pod záminkou natáčení filmu o pirátství. Tajní agenti vystupující jako filmoví producenti muže přemluvili, aby při výrobě snímku dělal odborného poradce. Podle agentur Reuters a AP o tom dnes informovala belgická prokuratura.

Piráti

Piráti,zdroj: ThinkStock

Belgické úřady se odhodlaly k nezvyklému kroku poté, co nabyly jistoty, že vydáním mezinárodního zatykače se jim únosce lodi Pompei stejně nepodaří dopadnout. Vsadily tedy na jeho domýšlivost a po několikaměsíčních kontaktech prostřednictvím místního předáka jej přemluvili, aby přiletěl do Bruselu, kde byli oba muži hned na letišti zatčeni.

Únos belgické lodi podnikli somálští piráti v roce 2009. Dva pachatelé byli poté zadrženi a za svůj čin odsouzeni. Belgické úřady se s tím ale nespokojily a pátraly po organizátorovi útoku, který se akce bezprostředně nezúčastnil. Prostřednictvím místního předáka se jim podařilo dostat se až k údajnému strůjci únosu Muhammadu Hasanovi, který je v oblasti znám pod přezdívkou Žvanil.

Tagy: Belgie piráti Somálsko

Zdroje: ČTK