Bratr Johna Kerryho navštívil Horní Benešov, odkud jsou jeho předkové

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Bratr současného šéfa americké diplomacie Cameron Kerry dnes poprvé s manželkou Karthy Weinman navštívil Horní Benešov na Bruntálsku, odkud pocházejí jeho předkové. Žil tam jeho pradědeček, který dělal sládka v někdejším místním pivovaru, i dědeček. Kerry se na náměstí setkal s lidmi, podíval se na místo, kde v minulosti stával pradědečkův dům, zasadil pamětní strom u základní školy a v ní otevřel jazykovou učebnu.

Cameron Kerry, bratr Johna Kerryho

Cameron Kerry, bratr Johna Kerryho,zdroj: Getty Images

Kerry řekl, že je přijetím v Horním Benešově dojatý. Připomněl, že jako spousta lidí, i jeho prarodiče odtud odcestovali do Ameriky za lepším životem. "Velmi mě těší, že tu můžu být. Určitě budu pozdravovat celou rodinu, ukážu jim všechny fotky a dokumenty z této cesty," řekl Kerry. Rodina podle něj žádné vzpomínky na prapředky nemá, zůstala jen fotka babičky, po dědečkovi, který zemřel v roce 1921, žádné památky nezbyly.

Na náměstí Cameron Kerry přečetl lidem dopis, který do Horního Benešova poslal jeho starší bratr John. Ten poděkoval městu za udělení čestného občanství. "Cela rodina jsme hrdí na spojení, jaké máme s Českou republikou a s Horním Benešovem. Jenom lituji, že mi rozvrh nedovoluje, abych právě teď do Horního Benešova přijel. Velice se ale těším na možnou návštěvu v blízké budoucnosti," četl Cameron Kerry z bratrova dopisu. Dodal, že je to dnes první návštěva Kerryů v Horním Benešově, ale určitě nebude poslední.

Starosta Horního Benešova Michal Blažek řekl, že je potěšen, že může Camerona Kerryho s manželkou přivítat v Horním Benešově právě v roce, kdy město slaví 760 let od svého založení. Kerry, který v roce 1983 před svatbou s Kathy Weinman konvertoval k židovství, pak v doprovodu šéfa Federace židovských obcí Petra Papouška navštívil zahradu nedaleko náměstí, v jejímž rohu jsou zbytky základů domu jeho pradědečka. Více toho po jeho předcích ve městě nezbylo, nedochovaly se ani hroby na místním hřbitově.

Kerry s manželkou zhlédl vystoupení místních dětí a rozdal desítky podpisů převážně dětem. U školy se pak oba chopili lopaty a přihodili hlínu na kořeny pamětního stromu.

John Kerry v roce 2004 kandidoval na funkci amerického prezidenta. Prohrál ale s Georgem Bushem. Při pátrání po původu prezidentského kandidáta tehdy zjistil rakouský genealog Felix Gundacker, najatý listem The Boston Globe, že dědeček bratrů Kerryových z otcovy strany Fritz Kohn se 10. května 1873 narodil v městečku Bennisch (dnešní Horní Benešov) v tehdejším Rakousko-Uhersku.

Pradědeček bratrů Kerryových Benedikt Kohn byl v Horním Benešově sládkem v pivovaru, zemřel v roce 1876. Vdova se pak s dětmi odstěhovala do Vídně. Jeden ze synů, Fritz Kohn, který tam pracoval jako prokurista továrny na výrobu bot, v roce 1901 požádal úřady o změnu příjmení. Konvertoval také od židovské víry ke katolicismu. Od roku 1902 rodina používala příjmení Kerry, o čtyři roky později se Kerry odstěhoval do Spojených států a nechal si říkat Frederick A. Kerry. Stal se úspěšným obuvníkem, ale v roce 1921 spáchal za nejasných okolností sebevraždu. Zanechal po sobě syna Richarda, jehož syny jsou Cameron a John Kerryovi. Ani jeden z nich svého dědečka nepoznal, John se narodil v roce 1943, Cameron roku 1950.

Tagy: návštěva

Zdroje: ČTK