Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Podzim láká do Egypta a Turecka. Pozor na místní zdravotní péči!

Podzim láká do Egypta a Turecka. Pozor na místní zdravotní péči!
zdroj: Profimedia

Úroveň zdravotní péče v zahraničí je rozdílná oproti té, na kterou jsme zvyklí v ČR. Zástupci ERV proto jezdí osobně pravidelně prověřovat úroveň zdravotní péče v zahraničí. Letos zkontrolovali již 24 klinik ve 3 nejoblíbenějších destinacích Čechů pro leteckou dovolenou.

I když se v zahraničí většinou potýkáme s lehčím onemocněním nebo zraněním, přibývá každoročně i závažnějších případů. Vždy je ale nutné, aby nám byla poskytnuta odborná a prověřená zdravotní péče. Tu nám zajistí jedině kvalitní asistenční služba, která dokonale zná místní úroveň zdravotnictví.

Úroveň zdravotní péče v zahraničí je rozdílná oproti té, na kterou jsme zvyklí v ČR. Proto je při výběru cestovního pojištění nutné dbát na kvalitu asistenční služby. Ta vychází zejména ze znalosti místního prostředí a přehledu pojišťovny o zdravotnických zařízeních. Zástupci ERV Evropské pojišťovny proto jezdí osobně pravidelně prověřovat úroveň zdravotní péče v zahraničí. Letos zkontrolovali již 24 klinik ve 3 nejoblíbenějších destinacích Čechů pro leteckou dovolenou.

Co se může stát v Egyptě
V případě potíží v Egyptě je nutné obratem kontaktovat asistenční službu, ideálně z vlastního telefonu. Pojišťovna totiž zaznamenala nové druhy podvodů, kdy hotelový lékař zavolá sám a spojí klienta s falešnou asistencí, která potvrdí, že zaplatí, ale pak to musí uhradit klient. V takovém případě se navíc pacient často dostane do neprověřených rukou nedostudovaných lékařů a cena za ošetření je násobně nadsazená.

asistence-653x367 zdroj: Profimedia

Snahu místních vydělat na turistech v případě potíží potvrzuje případ klienta se zánětem středního ucha, které se obvykle řeší antibiotickými kapkami do ucha. Hotelový lékař ale udělal navíc dvě kontrolní „vyšetření“, pacientovi aplikoval pět injekcí, dvoje kapky do ucha a dávku antibiotik. Za takto účelovou „léčbu“, která zbytečně zabrala tři dny, si naúčtoval 770 EUR (necelých 20 tisíc korun), které si velmi nevybíravým způsobem vymohl od klienta.

Pokud by klient vše řešil přes asistenční službu, byl by ošetřen kvalifikovaně v prověřené klinice, bez opětovných návštěv lékaře. Navíc adekvátní cena za takové ošetření je v rozmezí 75–120 EUR (cca 1.900 Kč – 3.000 Kč). Vůbec největším rizikem z pohledu kvality zdravotní péče jsou v Egyptě veřejné nemocnice, kde je její úroveň cca 5x nižší než v České republice. Naopak v pojišťovnou prověřených a využívaných klinikách je kvalita srovnatelná s ČR. Co se týče dostupnosti lékařské péče v nejoblíbenějších lokalitách Egypta, v Hurghadě je situace lepší než v Marsa Alam, která je původně malou rybářskou vesnicí.

Zdravotnictví na dovolené v Turecku
V Turecku je mnoho nemocnic sdruženo v jedné velké síti. I zde často uměle prodlužují léčbu za účelem růstu nákladů. Když člověk potřebuje lékařskou pomoc, opět platí, že by se měl nejprve spojit s asistenční službou. Dále je nutné počítat s tím, že v Turecku lékaři nejezdí do hotelů, nýbrž raději pošlou auto pro pacienta.

Kvalita zdravotní péče je v Turecku vyšší než v Egyptě. Soukromé, pojišťovnou prověřené kliniky mají srovnatelnou úroveň péče jako u nás. Ostatní zdravotnická zařízení poskytují o 30–40 % nižší kvalitu.

Zdroje:
Inzerce