Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Podle sázkových kanceláří ve hře o Hrad vede Pavel před Babišem

Podle sázkových kanceláří ve hře o Hrad vede Pavel před Babišem
Generál Petr Pavel má podle sázkových kanceláří největší šanci na to, aby se stal českým prezidentem | zdroj: Profimedia

Největším favoritem prezidentských voleb je podle sázkových kanceláří rok před inaugurací generál Petr Pavel. Těsně za ním následuje expremiér Andrej Babiš. V první pětce jsou také bývalá rektorka Danuše Nerudová, senátor Pavel Fischer a předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Oficiálně svou kandidaturu zatím potvrdilo více než deset žen a mužů, další se tak chystají učinit v následujících měsících.

Češi si nového prezidenta nebo prezidentku vyberou ve třetí přímé volbě na začátku příštího roku. Současnému prezidentovi Miloši Zemanovi, který již mandát nemůže obhajovat, skončí funkční období 8. března 2023.

Ostrou část kampaně kandidáti podle politologů spustí pravděpodobně až na podzim. Již nyní ale část z potenciálních uchazečů objíždí republiku a shání potřebné podpisy voličů, které jim umožní se voleb zúčastnit. Vůli splnit podmínky kandidatury díky podpisům voličů, a nikoli poslanců a senátorů, jak zákon také umožňuje, deklaruje většina z možných uchazečů. Shání je i prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, která před dvěma týdny oznámila, že její kandidaturu podpořil dostatečný počet poslanců minulé Sněmovny. Je přesvědčena o tom, že tak splnila zákonné požadavky pro účast ve volbách.

Pavel versus Babiš

Za největší favority jsou dlouhodobě považování Pavel a Babiš. Zatímco před dvěma měsíci bookmakeři dávali větší šance bývalému premiérovi, aktuální kurzy jsou nepatrně příznivější pro Pavla. Pohybují se kolem 2,5:1 v případě Tipsportu a 2,6:1 v případě Fortuny. Další kandidáti následují s poměrně značným odstupem, Fortuna na třetí místo zařadila bývalou rektorku Mendelovy univerzity v Brně Nerudovou, Tipsport před ní postavil Fischera.

Pavel již opakovaně potvrdil, že by se rád voleb zúčastnil, definitivně ale kandidaturu neoznámil. Babiš chce své rozhodnutí zveřejnit za několik měsíců. Zájem ucházet se o přízeň voličů ale mají více než dvě desítky dalších kandidátů. Kromě Rohanové už snahu zúčastnit se voleb oznámili podnikatelé Karel Diviš a Karel Janeček, již dříve se k ní přihlásili třeba senátor Marek Hilšer, komik Miloš Knor, advokátka Klára Long Slámová, někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková nebo šéf hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES Jakub Olbert. Komunisté plánují do boje vyslat bývalého místopředsedu Josefa Skálu. K boji o Hrad se přihlásila i aktivistka Jana Peterková, kterou policie stíhá za šíření poplašné zprávy v souvislosti s koronavirovou pandemií.

Do voleb by rádi šli také Vladimír Boštík, Roman Hladík a Ivan Smetana, kteří se v roce 2018 nedostali mezi oficiální kandidáty.

Mezi dalšími veřejně známými osobnostmi, které buď projevily zájem kandidovat, nebo o kterých jako možných uchazečích mluví média, jsou třeba odborový předák Josef Středula, šéf Senátu Vystrčil (ODS), bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) nebo exministr Michael Kocáb. Opětovnou kandidaturu v minulosti nevyloučil třeba bývalý prezident Václav Klaus. Úvahy o kandidatuře připustil také expremiér Jiří Paroubek. V minulosti zazněla i jména vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) nebo prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého.

Zdroje: