Podle Bohuslava Sobotky není situace na Ukrajině zcela černobílá

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Podle českého premiéra je potřeba, aby ukrajinská vláda nyní postupovala citlivě ve vztahu k národnostním menšinám a neupadala do extrémů. Sobotka to dnes uvedl poté, co společně s dalšími představiteli Evropské unie podepsal s ukrajinským premiérem Arsenijem Jaceňukem politickou část asociační dohody.

Bohuslav Sobotka na jednání v Bruselu

Bohuslav Sobotka na jednání v Bruselu,zdroj: Isifa.com

"Je velmi důležité, aby sama ukrajinská vláda svým postupem položila základy pro udržení územní integrity Ukrajiny a byla schopna čelit snahám o to nějakým způsobem Ukrajinu dále štěpit na národnostním principu," prohlásil předseda vlády. 

Ruská federace poté, co se v Kyjevě chopila moci opozice, rychlým a dnes završeným postupem za použití svých vojáků odtrhla od Ukrajiny a připojila ke svému území strategický poloostrov Krym. Jako záminka přitom sloužilo údajné ohrožení ruské menšiny ze strany nové kyjevské moci, kterou promoskevská média označují za nacionalistickou až fašistickou; na Krymu se před týdnem konalo referendum, v němž přes 96 procent hlasujících podpořilo myšlenku sjednocení poloostrova s Ruskem. 

Podle Sobotky je potřeba, aby EU viděla situaci na Ukrajině realistickýma očima; byť má nynější vláda podporu Evropy, odehrávají se tam i procesy se kterými lze souhlasit jen těžko. "Mám na mysli některé projevy pravicového extremismu nebo pravicového radikalismu," uvedl Sobotka. Za chybný krok nové moci v Kyjevě označil zrušení jazykového zákona, které bylo ruskojazyčnou menšinou přijato negativně. 

Předseda vlády připomněl, že na Ukrajině není jen ruská národnostní menšina, ale také polská či rumunská. 

40 český rodin se rozhodlo vrátit do vlasti, většina však na Ukrajině zůstává

Dnes podepsaná preambule asociační dohody odkazuje na hodnoty společně sdílené EU i Ukrajinou: na demokracii, respektování lidských práv a základních svobod a právní stát. Podle Sobotky se podpisem Ukrajina zavázala takové principy převádět do svého právního řádu. 

Na Ukrajině žije asi 20.000 Čechů. Spolek volyňských Čechů v Žitomirské oblasti se v minulých dnech obrátil na české představitele s žádostí o pomoc pro asi 40 rodin, které by se chtěly vrátit do původní vlasti. Jejich situaci v nejbližších dnech prověří zástupce českého zastupitelského úřadu v Kyjevě, uvedl dnes ve Sněmovně ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Do země je podle něj připraven v nejbližších dnech odjet taky zmocněnec ministerstva zahraničí pro krajany Karel Kühnl. 

Tagy: Rusko ČSSD Ukrajina Krym krize na Krymu ukrajinská krize

Zdroje: ČTK